Földek, pályázatok: a gazdák tiltakoznak, a miniszterek vitatkoznak
Sok gazda siratja elveszített termőföldjét. Az osztrák szakminiszter bírálja a magyar földtörvényt, magyar kollégája ezért nem kíván tárgyalni vele.
A múlt héten, pénteken félpályás útlezárással tiltakoztak legelőik elvesztése ellen a gazdák Berettyóújfalu határában. Mavranyi Zsigmond főszervező az MTI tudósítójának akkor elmondta: a demonstráló gazdák évek óta legeltetik állataikat a Hortobágyi Nemzeti Parktól bérelt földeken, de a most lezárult legelőpályázaton nem nyertek, összesen mintegy háromezer hektár föld használatát veszítik el szeptember elsejétől. Ő maga 15 éve bérel 500 hektár földet, most csupán 50 hektárra pályázott, de semmit nem kapott. Megjegyezte, hogy 250 birkájának, 40 kecskéjének és 70 mangalicájának sorsa vált bizonytalanná szeptembertől, amikor a nyertesek használatába kerülnek a földek.
Ugyancsak az MTI híradása szerint a Kurier című független osztrák napilap azt írta, hogy Andrä Rupprechter osztrák földművelésügyi miniszter az Európai Unió belpiaci biztosa, Michel Barnier támogatását kérte a "vitatott" magyar földtörvény, illetve annak az úgynevezett haszonélvezeti szerződésekre (a magyar szóhasználatban zsebszerződések) vonatkozó rendelkezései ügyében.
Az APA osztrák hírügynökség szerint nem lehet tudni, hogy hány osztrák gazdát érint a törvény, osztrák hivatalos adatok szerint mintegy 200 osztrák földműves összesen 200 ezer hektáron gazdálkodik Magyarországon. Ők a meghatározott időszakra vagy élethossziglanra szóló haszonélvezeti szerződések költségeit előre kifizették, de az új földtörvény értelmében 2014. május 1-jétől kártérítés nélkül elvesztik haszonélvezeti jogaikat.
Rupprechter szerint egy törvénymódosítás okoz gondot, ugyanis 2001-ig a haszonélvezeti szerződések legálisak voltak Magyarországon, a haszonélvezeti jogot a telekkönyvbe is bejegyezték. A miniszter szerint a magyar eljárás ellentmond az EU-jognak. Mivel magyar kollégája, Fazekas Sándor nem hajlandó tárgyalni vele az ügyről, kénytelen az Európai Bizottság segítségét kérni - olvasható a Kurierban.
Az osztrák lépésre reagálva Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára a távirati irodának elmondta: a magyar álláspont nem változott a földtörvényt illetően az osztrák szakminiszter által felvetett kérdésekben. Szerinte az osztrák agrárminiszternek elsősorban azokkal az osztrák gazdákkal kellene leülnie tárgyalni, akik haszonélvezeti jogot alapítottak magyar termőföldre. Ezt pedig tették azért, hogy a magyar törvényeket kijátszva tulajdonjogokat szerezzenek, a haszonélvezet alapításával pedig legalizálni próbálták a zsebszerződéseket, ami színlelt szerződésnek minősül.
A Velencei Hírhatár kommentárjában ezt írta:
„Az állattartás munkaigénye nagyságrendekkel haladja meg a növénytermesztését. Tisztelni és segíteni kellene azokat a gazdákat, akik ezt vállalják. Hiszen nem titkolt célja az agrártárcának az állattenyésztő gazdaságok növelése. Józan paraszti ésszel felfoghatatlan, hogyan lehetséges az, hogy tőlük veszik el a szükséges földterületeket, éhezésre kényszerítve a haszonállatokat? Persze miért pont az állatok lennének kivételek, ha emberek tömegei sem azok.
Sokan nem értik, hogy akik az utóbbi években komoly tőkét ráfordítva alakították ki állattartó telepeiket, most miért kell, hogy egy pillanat alatt tönkremenjenek. Ha nem lesz legelőjük, akkor állataikat vágóhidra kell hajtani és levágatni. Ők maguk és alkalmazottaik pedig mehetnek segélyért sorba állni.”