Elvinnék Battonyáról az SOS gyermekfalut

19 jún. 2013 Csete Ilona

sos1Szóbeszéd járja Battonyán, hogy az SOS Gyermekfalut működtető alapítvány esetleg felszámolhatja az 1986-ban Magyarországon elsőként felépült faluját. 

De mi lesz a gyerekekkel? Mi a szóbeszéd alapja? Erről érdeklődött a Békés Megyei Hírlap újságírója Gosztonyi Gábornál, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa ügyvezető igazgatójánál.

- Igazgató úr! Battonyán olyan hírek kaptak szárnyra, hogy felszámolják Magyarország első gyermekfaluját. Igaz a hír?
- 2010-ben merült fel a kérdés, mi legyen a battonyai  falu jövője. 1986 óta rengeteg változás történt a világban, s a határ menti Battonyán. Az alapítási körülményeket nem lehet napjainkhoz, a XXI. századihoz hasonlítani. A gyerekek érdeke az elsődleges szempont. Márpedig ezt nézzük.

Fejlődésük és szükségleteik (egészségügyi, oktatási) és hosszú távú boldogulásuk kielégítése miatt fogalmazódott meg a szándék, hogy keresünk olyan várost Csongrád, vagy Békés megyében, ahol a szolgáltatások köre jóval nagyobb, mint Battonyán. Ez a város jelenleg nem vonzó a leendő hivatásos nevelőszülők számára. Márpedig a mai SOS-anyák hamarosan nyugdíjba mennek, helyükre keressük az újakat, akiknek nem perspektíva Battonya. Helyben nem találunk megfelelő képzettségű munkaerőt sem.

sos2- Így viszont korszerű létesítmények válnának az enyészeté.
- A falu indulása óta karbantartott, de mára elavult ingatlanaink vannak Battonyán. Utoljára 2008-ban építettünk két épületet 80 millió forint értékben. Azóta nem volt fejlesztés, mert ahogy említettem, a világ sokat változott. A válság bennünket is érintett. Kalkulációink szerint felújítás helyett új helyre költözni gazdaságosabb. A gyerekek nőnek, szükségleteik vannak, és az SOS alapértéke, hogy akik elhagyják a rendszert, azoknak is a legjobb élhető lakhatást nyújtsuk és hozzásegítsük a munkavállaláshoz, szakmát adjunk a kezükbe. Battonyán ezt egyre nehezebb megteremteni.

- A tervezés időszakában mit tud mondani: kiürítik a battonyai gyermekfalut?
- Ha adott a jobb feltételrendszer, költözünk máshova. A projektet fél éve kezdtük el előkészíteni, minden gyermek szükségletét feltérképezzük, mi jó nekik. Olyan települést választunk, ahol minden adott és szívesen fogadnának bennünket. De a battonyai jelenlétünket nem szeretnénk felszámolni. Nem akarjuk Battonyát magára hagyni. Nem ez a cél. A szakellátást, mint létesítményt költöztetjük el.

- Milyen terveik vannak akkor, ha kiürül a gyermekfalu?
- Battonyának nem feltétlenül a gyermekfalura van szüksége. Mint hátrányos dél-békési kistérség, a városban a megelőző tevékenység, a családsegítés ellátása a szándékunk. Az SOS másik alapértéke a családalapú gondoskodás, és ez összecseng azzal a kormányzati szándékkal, hogy minél több gyermek maradjon a vérszerinti családban. Ezzel párosulhat a nehéz helyzetben lévő, rászoruló családok általunk való segítése.

sos3- Körvonalazódik-e, hova költözne a falu? Van-e már konkrét várossal előrehaladott tárgyalásuk?
- Nem tartunk még itt. Korai a felvetés. A tárgyalások folyamatban vannak. A lehető legjobb lehetőség megtalálása érdekében alaposan körbe kell nézni. Ráadásul ez a lépés rengeteg pénzt igényel. A jelenlegi helyzetben is nagy gondot okoz a fenntartás, hiszen elsősorban nemzetközi és magyar adományokból tartjuk fenn a létesítményeinket a magyar gyermekek számára, az adománygyűjtés pedig ma egyáltalán nem könnyű itthon.

Battonyán tizenkét házban hetven fiatal él családban
Az SOS Gyermekfalu privát alapokon álló, politikai és felekezeti elkötelezettségtől mentes, az otthonukat vesztett gyermekek felkarolása céljából életre hívott szervezet. A gyermekfalukban olyan fiataloknak nyújtanak szerető családot és gondoskodást, akik valamilyen okból nem élhetnek igazi családban. A gyerekek családi házakban nőnek fel, ahol a vér szerinti testvérek együtt maradhatnak. Az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa védőszárnyai alatt 360 gyermek és fiatal él, Battonyán 12 házban 70. (Fotók: sos.hu)

Forrás: beol.hu

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek