Egy falu=egy megawatt: terjed az ökogazdálkodás
Többnyire a környezet állapotával, a rendszerrel, a nagyvárosi életmóddal lettek elégedetlenek azok, akik ökofalu mozgalmat indítottak Magyarországon.
Ez is elhangzott nemrégiben a közösségi önellátásról tartott konferencián Somogyvámoson. Kiderült: van olyan település az országban, ahol az egy falu=egy megawatt jelszó alapján próbálnak függetlenedni.
Az utóbbi időben világszerte egyre erősödik az igény az önfenntartásra - magyarázta Vida Gábor, ökológus. Az ugyanis már nem tartható, hogy Új-Zélandról hozunk krumplit, Dél-Amerikából meg almát. A hazai előállítást a garantál minőségen túl indokolja, hogy a szállítási költségek és az energiaárak is az egekbe szöktek. Ezért egyre többen gondolják úgy, hogy saját maguknak kell megtermelni azt, ami az asztalra kerül.
Vida Gábor, ökológus, MTA:
- Ez egy nagyon jó tendencia, mert hiszen az embereknek munkát ad, az embereknek élelmet ad, egészséget ad és hát meg kell oldanunk azokat a kérdéseket, amik ennek a hátterében még tovább fokozzák a gondokat.
Az önfenntartás pedig a nyomorból is kitörést jelenthet - ezt a kijelentését kutatásaira alapozta Kajner Péter. A közgazdász hozzátette: nem csak a falvak próbálnak megélni a föld adta kincsekből. Léteznek városi tanyák is, mi több van olyan nagytelepülés, ahol legeltetéses gazdálkodással állítják helyre a természeti értékeket. Ez azonban egyelőre még nagyon költséges és nehézkes.
Kajner Péter, közgazdász:
- A helyi termelés esetén olyan életidegen jogszabály erdővel néz szembe az, aki ilyesmivel szeretne foglalkozni - nem ipari méretekben. Olyan tőkeigénye van ezeknek az előírásoknak, ami gyakorlatilag kizárásra ad okot a piacról. Tehát ezt az intézményi-jogszabályi hálózatot is meg kell ahhoz változtatni, hogy meg tudjanak erősödni.
Erre mondta a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, Farkas Judit, hogy kutatásai alapján ma sokkal nehezebb ökofalut alapítani, mint a 90-es években. Somogyvámoson viszont évről évre egyre több mindent végeznek saját maguk az ökofalu lakói.
"Az optimális az az lenne, hogyha ugyanazt a földet mindig ökrökkel csinálnánk" - merthogy az állatok dolgát nehezíti, ha korábban traktor tárcsázta a földet.
Kósa Antal:
- Ha valakinek van földje és nem műveli meg, az is bűn, és akkor, hogy ezt a két elvet egyensúlyban tartsuk, hogy az ökrökkel dolgozzunk amennyit csak lehetséges, és a földek legyenek megművelve, akkor az az elv, hogy amennyit tudunk, ökrökkel művelünk, és amit meg nem tudunk, azt megműveljük traktorral.
Ha ökrökkel szántanak, az nem tömöríti annyira a talajt, ezt a földművelők reményei szerint a búza is meghálál majd. De termesztenek itt mustárt is. A tervek szerint a jövőben a szántást, a vetést és az aratást is ökrök végzik majd.
Forrás: somogytv.hu