Dokumentumfilm készül a vértesi szellemfaluról
A múltat kutatva a Vértesben fekvő, már elnéptelenedett "szellemfaluról", Kápolnapusztáról készíti legújabb dokumentumfilmjét László Gábor operatőr.
A sváb település teljes férfi lakosságát kiirtotta a bevonuló szovjet hadsereg 1944 telén, az asszonyok és a gyermekek pedig elhagyták Kápolnapusztát, amelynek helyén mára már csak egyetlen ház romjai láthatók mementóként - ismertette készülő filmje hátterét László Gábor, akit a közeli Gánt község polgármestere segít a múlt felkutatásában. Mára ugyanis már csak néhány túlélő van, aki mesélni tud az elnéptelenedett faluról - fűzte hozzá.
László Gábor, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) operatőre nem először fordul ehhez a témához, korábbi, a sváb kitelepítésekről szóló Isten veled hazánk! című filmjéért nemrég az ungvári Szülőföldem szép határa elnevezésű nemzetközi televíziós és rádiós fesztiválon is díjazták.
A németek kitelepítése a II. világháborút követően az elmúlt időszakig tabutémának számított, mígnem az Országgyűlés január 19-ét emléknapjukká nyilvánította. A magyar és sváb felmenőkkel is rendelkező operatőr azonban a családi körben sokat hallott a kérdésről. A rokoni érintettség vezette el a témához - mondta László Gábor, aki korábbi filmjéért, a szabadidejében készített és rendezőként is jegyzett Isten veled hazánk!-ért a Göcsej Filmszemlén első díjat nyert, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége pedig Hazáért érdemkereszttel jutalmazta – írta az MTI.
Aki a mai Kápolnapuszta felé kirándul, az erdőben egy kis temetőre bukkan, a kivégzettek sírjaival. Az elcserjésedett területen a mohlepte sírok feliratai között a halálozás dátuma sok esetben egy napra esik. Ennek okára az egykori kis településen lezajlott szörnyű eseményre emlékezve kaphatunk választ. 1944 őszén a németek által Csákvár határában felépített katonai repülőtérnek a csaták során fontos szerep jutott. Nem volt tehát véletlen, hogy a szovjet csapatok 1944. december 24-én támadást indítottak a Móri-árok-Vértes vonalon kiépített német állások ellen. A támadás lendülete azonban megtört, és Csákvár környékén 3 hónapra állófront alakult ki.
A Vértesben, Gánttól északra található Kápolnapuszta nevét az érdeklődő közönség akkor ismerhette meg, amikor 1979-ben Rockenbauer Pál és csapata eljutott oda a Másfél millió lépés Magyarországon felvételei során.
A Vértesről szóló epizódban meglehetősen nagy teret szenteltek az akkor már csak három házból álló településnek és egyetlen lakójának. A gyalogos országjáró ismeretterjesztő televíziós sorozat 2. epizódjában többet megtudhatunk a településről, még jóval szebb állapotban láthatjuk a házakat is, és a település utolsó lakójával még egy rövidebb riport is hallható. A pusztát, azóta is jelölik a turistatérképeken, különböző útikalauzokban, mint táborhely szerepel. A mára jószerivel nyomtalanul eltűnt Kápolnapuszta múltja meglehetősen tanulságos, de semmiképp nem tipikus.
Forrás: szellemvarosok.hu