Csak a valódi őstermelők árusíthatnak helypénz nélkül a szegedi nagycsarnokban
Április 30-ig minden hétfőn és pénteken ingyen árusíthatnak és parkolhatnak az igazi tanyai őstermelők a szegedi Mars téri nagycsarnokban 30 asztalon.
Erre az a termelői kártya a garancia, amelyet az agrárkamara állít ki számukra.
– Eddig csak a dorozsmai nagybanira jártunk, sokat várunk a Mars téri árusítástól – mondta Kádár Németh Istvánné, aki műanyag zsákokban párzsák krumplit hozott a szegedi Mars téri nagycsarnokba. Ilyen mennyiséggel eddig szinte labdába se rúghatott. A bordányi őstermelő azért is örült, mert ez egy „meleg hely", szemben a nagybanival.
Halász Imre tejtermelő vásárhelyi családi gazdálkodó se árult még a nagycsarnokban. A saját receptek alapján készült sajtokból kóstolót is tartott, a legjobban a medvehagymás és a fokhagymás fogyott. Halász Imre ötletelt: a piacvezetésnek elmondta, hogy Budapesten, a Fény utcai piacon hűtőpult van az asztalokon, nem ártana, ha Szegeden is bevezetnék.
Sok vagy kevés a 30 darab ingyenes hely? Ez is beszédtéma volt, amikor megnyílt a tanyai termékek piaca. Először úgy tűnt, csak hétfőnként lesz ingyenes az árusítás, azokon a napokon, amikor kevésbé kapkodnak az asztalok után az árusok. Erdei Péter, a Szegedi Vásár és Piac Kft. ügyvezető igazgatója azonban bejelentette: április 30-áig péntekenként is felkínálják a lehetőséget, a díjmentes parkolással együtt. Amennyiben pedig nem férnek majd a 30 asztalon az őstermelők, újabb helyeket ajánlanak fel.
Az új kezdeményezés „felavatásán” Kispál Ferenc, a Csongrád Megyei Agrárkamara átmeneti elnöke azt mondta: itt találkozhatnak egymással a vevők és az eladók, itt épülhet ki köztük a bizalom, ami az alapja annak, hogy a jó minőségű tanyai áru keresett cikké váljon. Az agrárkamara szaktanácsadója, Kormányos Sándor úgy fogalmazott, az agrárkamara a garancia arra, hogy itt biztosan tanyai, őstermelői, vagy első kézből származó termékek és ellenőrzött élelmiszerek kerüljenek az asztalokra. Martonosi István, a KISOSZ országos elnökségének tagja arról beszélt, a termelők és a szegedi vásárlók egymásra találása után a következő lépés az, hogy kiskereskedők és a vendéglátósok is közvetlenül a tanyai asztalról vásároljanak.
Az együttműködés hátterével kapcsolatban Szabó Zoltán, a Csongrád Megyei Agrár Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője elmondta: 6 millió forintot nyertek a Vidékfejlesztési Minisztérium tanyai termékek piacra juttatása témakörben kiírt pályázatán. Ez az összeg segít majd abban, hogy zöld utat kapjanak a tanyai termékek – első lépésben a Mars téren: az asztalok bérleti díját is ebből a
pénzből állják.
Forrás: delmagyar.hu