Az élővilág hihetetlenjei: a legérdekesebb új állat- és növényfajok
2012-ben 18 ezer új állat-, illetve növényfajt fedeztek fel a Földön az ezzel foglalkozók. Összeállításunkban a tíz legérdekesebbet gyűjtöttük össze.
A frissen felfedezett példányok között van csótány, mely világít a sötétben, gomba, mely veszélyezteti a barlangrajzok épségben maradását, de a bolygó legkisebb gerincesére is tavaly leltek rá a tudósok.
Május 23-án az Arizónai Egyetemen választották ki a 2012-es esztendő tíz legfurcsább, eddig nem létezett állatait és növényeit a 18 ezer „induló” közül. A szervezők ezzel szeretnék felhívni az emberiség figyelmét a Föld gazdag élővilágának megőrzésének fontosságára. Ellenben a ma élő fajok több mint fele száz év múlva már csak a könyvekből lesz ismert utódaink számára.
Cercopithecus lomamiensis, lesula majom. – A rendkívül bizarr kinézetű majomfajt még 2007-ben találták a Kongói Demokratikus Köztársaság őslakosai, ám hivatalosan csak 2012-ben vezették fel a Földön élő állatok listájára. A főemlősök szemei nagyban hasonlítanak a férfiakéhoz, további megkülönböztető jelzésük pedig, hogy hátsójukon egy nagy kék folt található. A fajt húsáért vadásszák, veszélyeztetett.
Chondrocladia lyra, húsevő szivacs. – A lant alakú szivacsra a Csnedes-óceánban, Kalifornia partjánál, 3400 méter mélységben bukkantak. A kettőtől hat hárfára hasonlító egységből szimmetrikusan felépülő szivacs mindegyik része szabályosan húsz függőleges ágból áll. Az élőlény szokatlan formája szakértők szerint azért alakult így, hogy a planktonokat egyszerűbben el tudják ejteni.
Sibon noalamina, csigaevő kígyó. – A panamai őserdőkben élő kígyókat sem mondhatjuk szokványosnak. Az ártalmatlan kígyó védekezéskor hasonlóan viselkedik, mint a mérges kígyók egy része: gyűrűi színét gyors mozgásával váltakoztatja. Manapság Panamában az ásványi lerakódások erőteljes kiaknázása történik, épp ezért egy erősen veszélyeztetett fajról beszélhetünk, hiszen élőhelyük pár éven belül akár el is tűnhet.
Paedophryne amauensis, az apró béka. – Jelen pillanatban a Föld legkisebb gerincesét ismerhetjük meg benne. A Pápua Új-Guineában honos állat átlagos mérete mindössze 7,7 milliméter, kisebb, mint egy pénzérme.
Ochroconis anomala, a barlangok rejtélyes gombája. – 2001-ben,Franciaországban, a Lascaux-barlangokban különös fekete foltok jelentek meg a falakon. A barlangrajzok értékessége miatt vált igazán érdekessé a helyzet, de tavalyig nem találtak rá választ. Mára már tudjuk: az okozója egy eddig nem létezett gombafaj.
Viola lilliputana, liliputi ibolya. – Minden föld feletti része maximum egy centiméterre nyúlik ki a talajból - a képen jól látható, hogy nagyjából egy pénzérme nagyságú. A legkisebb ismert kétszikű növény egyedül az Andokban, Peruban él meg.
Eugenia petrikensis, a színpompás bokor. – A két méter magasra növő bokor levelei smaragdzöldek, virágai pedig bíborvörösek. A Madagaszkáron felfedezett növényt a szigetországban eluralkodott urbanizáció miatt sok más társával hatalmas veszély fenyegeti.
Semachrysa jade, a fura történetű rovar. – Nem is keresték, mégis rátaláltak. A Malajziában, egészen pontosan Kuala Lumpurban lencsevégre kapott rovart egy fényképmegosztó weboldalon tette közzé egy profi fotós, amin aztán egy tudósnak akadt meg a szeme. Mint később kiderült, egy új fajt fotózott le Guek Hock Ping.
Lucihormetica luckae, a világító csótány. – Az eddig leginkább a szentjánosbogaraknál és a drótférgeknél megszokott fizikai jelenséget egy csótánynál véltek felfedezni az állatbarátok. Az egyedi példányt már hetven éve ismerték Ecuadorban, mégis csak 2012-ben jegyezték hivatalosan új állatfajnak.
Juracimbrophlebia ginkgofolia, a megkövesedett rovar. – Az őskorban, 165 millió évvel ezelőtt élő szúnyogra megkövesedve találtak rá a tudósok. A pórul járt állat elképesztő módon beépült környezetébe, egy olyan bokron találták, melyen csak alig volt felismerhető: a levelek teljesen egybevágóak voltak a rovar szárnyaival, ám az élettelen állat színe lebuktatta azt.
Forrás: lemonde.fr