Amikor pünkösdkor garast kaptak a pásztorok...
A vallási ünnep mellett pünkösd gazdasági határnap is. Cselédvásárt tartottak ekkor; szedték a báránydézsmát, pünkösdkor kapták a pásztorok a „pünkösdi garast”.
A pásztorok, gulyások, csikósok, juhászok és kondások megajándékozása sok helyen volt szokásban: élelem- és pénzadományt kaptak minden háztól, ahonnan állatot őriztek. A csordások fonott kalácsot és italt kaptak, néhol mindenki, aki állatok őrzésével foglalkozott kalácsot és bort kapott.
Kongózás, zajkeltés, ajándékozás
Egyes helyeken pünkösd vasárnapját megelőző este kongóztak a pásztorok, ami egy zajkeltő szokás. Másutt gulyafordítás kapcsolódott a kongózáshoz: pásztorok, béresek, legények, gyermekek zajongtak. Ostort pattogtattak, kolompoltak, kürtöltek, amíg a jószágok fel nem ébredtek és másik oldalukra fordulva biztosították a termékenységet. A zajkeltés egyrészt a gonosz távoltartására irányul, másrészt az állatszaporulatot biztosító termékenységvarázslás.
A gazdasági jellegű szokások közül sokfelé pünkösdhöz fűződik a pásztorok megajándékozása. A gazdák fonott kaláccsal és itallal kínálták a csordást pünkösd reggelén. Hajdúböszörményben minden pásztor, gulyás, csikós, csordás, juhász és kondás kapott ajándékba kalácsot meg egy liter bort.