Amikor az angyalok elhagyták a Földet, itt hagyták maguk helyett a kutyákat
Egyre gyakrabban olvasni arról, mi a kutya számára a megfelelő táplálék. A véleményt mondók sokszor komoly vitákba keverednek és persze mindenki esküszik a maga igazára.
Többféle irányvonal létezik. Van a „konzerv-táp irány”, a „maradék-irány”, az áztatott kenyér, és a vegyes étkeztetést követők csoportja.
Nekünk volt egy angol szetterünk, 13 évig éltünk vele nagyon szoros kötelékben. Buba igazi családtag volt. 9 éves korában rákos lett és több műtéten átesett. Jómagam korábban tanultam a biológiai daganatkezelésről, ami nemcsak emberek kezelésében, hanem állatokon is eredményes lehet. Nos, miután Buba betegsége nem engedett semmiféle drasztikus utókezelést, az állatorvossal megbeszéltük, hogyan tudnánk a biológiai daganatkezelést Bubánál alkalmazni.
Teljes és tudatos életmódváltás következett, aminek része volt az étrend megváltoztatása is. Betegsége előtt mi a vegyes irányt követtük: Buba kapott főtt ételt, konzervet és ritkán tápot is. Aztán a műtétek után főtt-párolt zöldségek, fehérhúsok, hal, köles, túró, sütőtök, sárgarépa, főtt tészta, rizs, kefir, olajos magvak, néha pár szem aszalt gyümölcs és méz alkották az étrendjét. Egyik nagy kedvence a sütőtökös köles volt. Természetesen kapott vitaminokat, Bach-cseppeket, homeopátiás szereket, és gyógyteákat. Az eredmény további 4 egészséges év lett az életében!
Mostani kutyusunk Áfonya, a berni pásztor. Ő szerencsés, mert nem a fővárosban kell élnie, hanem falun, egészséges környezetben. Áfi 8 hetesen került a családunkba, azóta tudatosan törekszünk arra, hogy étrendje tartalmazzon mindent, amire egy kutyusnak szüksége van, azlegyen tápláló és egészséges. Azt mondhatom, szerencsénk van vele: szereti a zöldségeket, nagy kedvence a cukkini bármilyen formában, a krumpli, a sárgarépa és a savanyú káposzta. Eszi a gyümölcsöket: almát, körtét, berkenyét (ezt önkiszolgáló módon teszi, ha megérnek a szemek, egyszerűen lerohanja a bokrot, mint maci a málnát), epret, diót, mogyorót. A húsféléket sütöm vagy párolom, gyógynövényekkel ízesítem. Szereti a túrót, kölest, zabot, rizst, tésztaféléket.
3 vizesedénye van, egy a teraszon, kettő a házban. Az egyik benti itatójában állandóan tea van: ízesítés nélküli gyümölcstea, zöldtea, gyógytea. Mindennap kiürül a teásedénye! Időnként (nem fő étkezésre) eszik száraz tápot, de kizárólag abból a fajtából, amit az állatorvosunk ajánlott. A tápok tartalmaznak zöldségféléket és gyógynövényeket is. Már ha hinni lehet a leírásoknak, de én szeretném hinni, hogy tényleg így van.
Mielőtt sokan a szívükhöz kapnának, hogy mennyi idő elkészíteni a kutya ételét, nos, megnyugtatom az aggódókat, nem sok, és az eredmény mindenképpen megéri. Ha beleszoknak, és napi rutinná válik, már nem is mint külön feladat jelenik meg a napjainkban, hanem mint természetes része az életünknek.
Hiszem, hogy ha már magunk mellé vettünk egy négylábú családtagot, megérdemli azt a gondoskodást és törődést, amivel hosszú időre biztosíthatjuk számára az egészséges és boldog életet.
Én egyetértek Bereményi Géza íróval, aki azt vallotta: „Amikor az angyalok elhagyták a Földet, itt hagyták maguk helyett a kutyákat.”