Álmom egy tanya, állatok hada
Nem könnyű eldönteni a kérdést: a tanyák egy régi világ letűnő településformái vagy a jövőben mind nagyobb szerepet kapó gazdasági egységek lehetnek?
Három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen – Balkányban, Nagycserkeszen és Kállósemjénben –mindenesetre az önkormányzatok piacot fejlesztenének, új tanyagondnoki autót vásárolnának.
Immár harmadik alkalommal hirdette meg a kormány a Nemzeti Tanyafejlesztési Programot annak érdekében, hogy az elkülönített 4,5 milliárd forinttal javítsa a 300 ezer tanyán élő lakos életminőségét, erősítse a vidék népességmegtartó erejét.
A három, tanyákkal rendelkező önkormányzat több mindenre pályázik a mostani tanyafejlesztési program keretében.
Balkány közigazgatási területén 24 működő tanyai településrész található, így az önkormányzat gyakran szembesül az ott élő emberek gondjaival, problémáival. Éppen ezért tavaly a tanyafejlesztési programban a földutak karbantartásához szükséges gépekre pályáztak, s a nyertes pályázatnak köszönhetően ma már gréder, tárcsa és tolólap is segíti a tanyákhoz vezető utak karbantartását.
- Ebben az évben a helyi termékek piacra jutását szeretnénk segíteni, s ennek érdekében a piacunk fejlesztésére pályázunk – mondta el érdeklődésünkre Pálosi László, Balkány polgármestere. – A már meglévő kispiacot tervezzük felújítani, rendbe tenni, bővíteni. A számítások szerint a beruházás 30 millió forintba kerül majd, a tíz százalékot jelentő saját erő, a 3 millió forint megvan erre a célra.
Nagycserkesz határában is szinte egymást érik a bokortanyák.
- A falugondnoki hálózat fejlesztése érdekében egy új falugondnoki autóra pályázik az önkormányzat, ugyanis a jelenlegi jármű nagyon rossz állapotban van, sokat költünk arra, hogy működőképes legyen – tájékoztatta lapunkat Luzsinszki Lajosné polgármester. – Az új járművel egyrészt személyeket szállítanánk, másrészt az ételeket hordanánk ki a szociálisan rászorult embereknek.
A Kállósemjénhez tartozó Kiscseretanya azon kevés tanyák egyike, amely nem rendelkezik villamosenergiával. Az önkormányzat tervei között már korábban is felvetődött ennek megvalósítása.
– Bár magán a tanyán kevesen élnek, de egyre jobban kiépül ott egy lovas turizmusra épülő vállalkozás, amely munkahelyeket is teremtene, ezért mindenképpen szeretnénk elérni, hogy legyen villamos energia Kiscseretanyán – vázolta fel a jövőt Belicza László, Kállósemjén polgármestere. – Ennek érdekében pályázunk a tanya villamosítására, de mivel a programban főleg a napelemek kiépítéséről van szó, a turisztikai központ működtetéséhez pedig jóval több energiára van szükség, az E.ON-nal tárgyalunk arról, hogy kiépül odáig az elektromos hálózat is.
Forrás: szon.hu