Ahová érdemes betérni - A vidék legjobb borai és pincészetei
Ha szereted a jó bort, és kíváncsi vagy a véleményünkre, összeállításunkban megismerheted azokat a „borkultúra” nagyköveteket, akik hírét viszik a nemes magyar boroknak.
Összeállításunk nem teljes, és nem tartalmaz rangsort. Arra azonban mindenképpen kiváló, hogy országjárásaink során mindig betérjünk a legjobbakhoz, és a legkiválóbb borokat kóstoljuk. A Sokszínű Vidék „borivásra buzdító” javaslatát alább olvashatják!
Barta Pince
Szerencsről Mád felé tartva akaratlanul is elkapja tekintetünket a Király-hegy egyik legimpozánsabb, legmeredekebb részén fekvő birtok: az Öreg Király dűlő. Nem csak kivételes fekvésével, de a fokozatosan, őseink által kőről-kőre kirakott jellegzetes teraszaival is kitűnik a vidékből. A területet már a 13. században is szőlőtermesztésre használták. Innen származott a Tokaji Borvidék egyik legtöbbre tartott bora, mely többek között a Rákócziakat is rabul ejtette.
Hetényi Pincészet
Családi vállalkozásként a Pécsi Borvidéken található pinceépületükben dolgozzák fel a szekszárdi területeikről szüretelt szőlőiket. A családi vállalkozás 2005 óta működik, azóta mind a pincészet, mind a vendéglátás területén folyamatosan fejlesztenek. Négy-napraforgós minősítésű apartmanjaink és szobáink 16 fő kényelmes elszállásolására nyújtanak lehetőséget.
Koch Borászat
Amikor az igen összetett, „Az év pincészete” díjat 2014-ben a borotai Koch Pincészet elnyerte, Koch Csaba azt mondta, hogy „Az elődöktől kapott munícióval, a munka, a becsület és a szeretet jelszavával indultak, és dolgoznak máig a boldog szőlőtőkék között járva a birtokot.” A korszerű borászathoz látványpincét, nagy teraszos, zárt borkóstoló épületet, majd a Kádár Múzeumot és a a régi időket idéző sváb lakást és végül a panziót alakították ki.
Várkapitány Pincészet
A Várkapitány Pincészet kézműves borászat. A borok hordóban erjednek, és legalább egy évig hordóban érlelődnek. Boraik testesek, tüzesek, jól érződik rajtuk a Somló vulkanikus talajának köszönhető minerális, tűzkőhöz hasonlítható íz és illat. Boraik stabilizálásához nagyon kevés derítőszert használnak, a természetes stabilizálódást részesítik előnyben, ami az egy éves hordós érlelés során magától megy végbe, így a lehető legkevesebb íz- és illatanyagot veszik ki a borból.
Ács Pincészet
A pincészet 1992 óta működteti gazdaságát Győrújbaráton, a Pannonhalmi Borvidék szép fekvésű településén. A nyári időszakban akár 60 főt is vendégül tudnak látni, mert a borkóstoló helyiséget hangulatosan kialakított udvaruk egészíti ki, ahol a szelídgesztenyefa árnyékában a vendégek részére grill ételeket, de akár bográcsos ételeket is kínálnak, de akár a vendégek akár maguk is megsüthetik pecsenyéjüket!
Hárságyi Pince
Boraikat a palkonyai Weingarten szőlőhegyen termelt szőlőkből állítják elő. Pincéikben, kóstolóházukban és vendégházaikban kézműves borokat kínálnak a Villányi Borvidék tipikus fajtáiból a könnyű rozétól a prémium vörösborig. Hagyományos technológia segítségével tiszteletben tartják az évjáratokon belüli különbséget, nem javítják, vagy tompítják azokat, nincsenek adalékanyagok, hanem fejet hajtanak a természet adta lehetőségek előtt és élnek azokkal. Ezért őszinte a boruk.
Angyal Borászat
Tokaj-Hegyalja méltán híres bortermelő vidékének szívében Rátka község határában található az Angyal Borászat és Szőlőbirtok központja, mely a szőlő feldolgozás mellett otthont ad a 12 vendégszobának és annak a közel 1 kilométer hosszúságú pincének, mely egyedülálló a régióban. Kiváló helyszín akár családi kikapcsolódásra, de alkalmas baráti vagy céges találkozók lebonyolítására is.
Petrányi Pince
2001-et írtunk, mikor is Csopak felső, erdők alatti részén a Szitahegyi dűlőben, első szüretével felavatásra került régóta dédelgetett álmuk a Petrányi Pince. A terület kiválasztásakor elvarázsolta családot a tóról visszaverődő „második” Nap fénye, mely kitűnő táptalajt adott a pince fölött és alatt fekvő Balatonra néző szőlőültetvényeknek, melyeket a forró nyári napokon az esti, erdőkből leáramló hűs parti szél üdít fel.
Zsirai Pincészet
"Alkotás, gondosság, alaposság, értékek, megőrzés, kitartás, szeretet, öröm, szépség, báj, egyszerűség, érzés, értelem, egyediség" (Zsirai Csaba 1961-2011). Ezen irányelvek alapján nevelt minket Édesapánk, ezek alapján keltette életre a Zsirai Pincészetet, és ezek alapján törekszünk beteljesíteni az álmát, az örökségét. A természet és a természetesség szeretete, az értékek megőrzése, a magyar bor tisztelete vezérelték, amikor szőlő-, és pincebirtokossá vált és elindult az úton, amelynek köszönhetően ma három jelentős hazai borvidéken vagyunk jelen, és készítünk borokat.