Bio vagy nem bio?

12 febr. 2014 Administrator

Manapság egyre több helyen találkozunk a „bio” és „öko” megjelölésekkel. Ott van sok élelmiszeren, vegyipari terméken, de még elektronikai cikkeken is.

almaEz utóbbiaknál nyilvánvalóan arra akarnak célozni, hogy nem bocsájt ki káros anyagot használat közben, vagy elhasználódás után, hulladékként nem környezetszennyező. De mi a valóság? Mi a helyzet Magyarországon?

Legelőször is tisztázzunk néhány fogalmat. Mi is ez az öko és bio? Az ökológiai vagy biológiai gazdálkodás egy olyan alternatívája a hagyományos gazdálkodásnak, aminek segítségével környezetkímélő módon állítunk elő egészséges és ízletes termékeket. Régebben ez volt a természetes, a hagyományos, ám mostanában kicsit eltolódott a hagyományos gazdálkodás jelentése, így azt nevezik annak, amit sokféle manipuláló szer és anyag segítségével állítanak elő minél több terméket. Ez inkább már termelés, mint gazdálkodás. Az ökológiai élelmiszer nincs vegyszerrel kezelve, nem szórtak alá műtrágyát, csak természetes anyagokkal védik. Persze, nem olyan egyszerű ez, mint amilyennek látszik.

Az Európai Unióban, tehát Magyarországon is az élelmiszerek és a mezőgazdasági termékek előállításánál rendelet írja elő a helyes biogazdálkodást. Ennek betartásával kerülhet csak a termékre a bio vagy öko címke. A már említett elektronikai eszközökkel vagy egyéb dolgokkal más a helyzet. Erre semmiféle szabályozás nincs, így lehet, hogy csak reklámfogásként kerül rá a dobozokra az öko megjelölés. A biogazdálkodás folyamata rendszeres ellenőrzés alatt zajlik, a termékek minősítésen mennek keresztül, aminek legnagyobb itthoni szerve a Biokontroll Nonprofit Kft.

biologo3Nem használhatók fel génmanipulált szervezetek és származékaik, tilos a génmanipulált mikrooganizmusok és az általuk termelt anyagok használata is. De miért van az, hogy mégis van benne E? Előírás, hogy 95%-ban mezőgazdasági alapú anyagokból kell készülnie, de a közismerten ártalmatlan adalékanyagokat bele lehet tenni. Így a tejsavat (E270), almasavat (E296), citromsavat (E330), oxigént (E948). Azonban mindig fontos ellenőrizni a beszerezni kívánt termék csomagolását. Ezen ugyanis az „öko”, illetve „bio” előtag mellett, a gyártóknak szerepeltetnie kell az „ellenőrzött ökológia gazdálkodásból” származó megjelölést is. A bioösszetevőket csillaggal különböztetik meg és a zacskón az ellenőrző szervezet nevét, kódszámát és pecsétjét, illetve logóját is fel kell tűntetni. Mint pl.: „Ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó termék, ellenőrizte: a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft., HU-ÖKO-01”.

A legbiztosabb vásárlási hely az ökopiac vagy a biobolt. Szerencsére az újfajta gazdálkodás megindulásával ezek is egyre jobban szaporodonak. Itt biztosan a megfelelő minőségű terméket kapjuk. Magyarországon Persze az odafigyelés és a rengeteg munka sokkal többe kerül, mint a hagyományos gazdálkodásnál, ezért a biotermékek ára is jóval magasabb, bár szerencsére a versenyhelyzetnek jó néhányan próbálják ezt egyre lejjebb szorítani.

Érdemes-e a bioval élni? Dániában a gyermekeknek 3 éves korukig csak ilyen ételt adnak, az immunrendszerük megerősítése érdekében. Nagy Britanniában az élelmiszerfogyasztás kb. 1/4-ét teszik ki. A zöldségek, gyümölcsök visszanyerik a valós tartalmukat, tele vannak újra vitaminnal.

Talán érdemes ezen elgondolkozni.

Forrás: globalplaza.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek