Nagy mennyiségű természetes D-vitamint tartalmaznak a „napoztatott” gombák
A tudomány állása szerint sokkal több D-vitaminra lenne szükségünk, mint amennyire eddig gondoltunk. Pótlását sokan étrend kiegészítőkkel oldják meg.
Ilyenkor felmerül a kérdés: vajon meg tudnánk ezt oldani természetes módon?
A gomba beillesztése az étrendbe teljes mértékben pótolni tudná az ember számára szükséges D-vitamint. Az egyetlen szabály: tegyük ki a napra őket napozni kicsit. Ugyanis az emberi bőrhöz hasonlóan a gombák is tudnak az ultraibolya fény hatására D-vitamint képezni, és ezt a tulajdonságukat megtartják azután is, ha leszedték őket.
A D-vitaminról nem kell sokat beszélni: megfelelő mennyiségben segít fenntartani a csontsűrűséget, csökkenti a csonttörés kockázatát. Fontos szerepet játszik az immunrendszer modulálásában fertőző betegségek és influenza esetén. Számos más gyakori betegség kockázatát is csökkenti, így a rák, a cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, depresszió.
A vizsgálatban 30 egészséges felnőtt vett részt, akik vagy 2000NE D2 vitamint ,vagy 2000NE D3 vitamint ,vagy 2000NE D2 vitamint tartalmazó gombaport kaptak naponta egyszer 12 téli időszakra eső hét alatt. A vizsgálat előtt természetesen rögzítették a kiindulási D-vitamin szintet, amelyek hasonlóak voltak a három csoportban.
D 3 Csoport: 17.1 ng / ml
D 2. csoport: 19,4 ng / ml
Gomba csoport: 20,9 ng / ml
A vizsgálatot végül 25 alany fejezte be. Vérük D-vitamin szintje a 7. hétig folyamatosan növekedett, majd a 12. hét végéig stagnált. A vizsgálat végére a gomba csoport D-vitamin szintje hasonló módon emelkedett azokéhoz képest, akik D-vitamin kiegészítőt kaptak.
D 3 Csoport: 34.4 ng / ml
D 2. csoport: 29,2 ng / ml
Gomba csoport: 31.1 ng / ml
A gombák, ha napfénynek vagy UV sugárzásnak vannak kitéve, hasonló módon termelik a D2 vitamint (vagy ergokalciferol) mint amilyen módon az emberi bőrben termelődik a D3-vitamin (vagy kolekalciferol). Ezzel a tulajdonsággal nem minden növény rendelkezik, de a gombák, az algák és az élesztő igen. Sőt, a kutatók bebizonyították, hogy a gombák többféle D-vitamint, és azok provitaminjait is képesek termelni fény hatására.
A kutatási eredmények teljesen frissek. A Boston University School of Medicine (BUSM) kutatói április 22-én mutatták be eredményeiket az American Society for Biochemistry and Microbiology éves találkozóján Bostonban.
Mi tehát a teendő természetes D-vitamin pótlás ügyben? A megvásárolt gombát csomagoljuk ki, és 10 és 15 óra között helyezzük ki a napfényre legalább 60 percre. A D-vitamin szintet a szakértők szerint a főzés nem csökkenti, mert az tökéletesen stabil és ellenáll a hőnek. Ha valami történik, akkor az az lehet, hogy sokkal könnyebb felvenni a táplálékból főzés után. Egy adag gomba elfogyasztása kb. 400 NE D-vitamint jelent a szervezet számára.
Forrás: fitoterapiakalauz.hu