Vitaminban gazdag kirándulás: érik a vadszeder

29 aug. 2013 Borsos Bori

Érik a vadszeder, és még érni is fog jó sokáig. A rutinos erdőjárók erre megrántják a vállukat: na és, az erdőben mindig érik valami. És igazuk van. 

szeder2Azért a vadszedernél mégis csak érdemes egy kicsit megállni, felhúzni a hosszú szárú gumikesztyűt, becsörtetni a bozótba, és annyit szedni belőle, amennyit csak lehet. A vadszeder ugyanis nem csak C vitaminban nagyon gazdag, hanem a legújabb kutatások szerint csökkentheti az olyan, korral együtt járó krónikus megbetegedések kialakulásának esélyét, mint az Alzheimer-kór, a szív- és érrendszeri megbetegedések, és a rák. A lila gyümölcsök, mint például az áfonya, a vadszeder, a fekete ribizli és a szilva rendszeres fogyasztása a sclerosis multiplex és a Parkinson-kór kialakulásának esélyeit is csökkenti. Ehhez a hatáshoz persze nagyon sokat kellene enni belőlük, de ha nem a piacon vesszük meg a vadszedret (elég kicsi rá az esély, hogy találunk), hanem tényleg kapjuk magunkat, és elmegyünk érte az erdőbe, akkor a tiszta levegőn végzett testmozgás jótékony hatása is hozzáadódik a gyümölcs jóságához.

Nagyjából szeptember közepéig, ha szerencsénk van végéig is lehet vadszedret szedni. Az önjelölt botanikusoknak és gyűjtőknek jó tudni, hogy kiásni és hazavinni semmi értelme, egyrészt mert védett, másrészt pedig úgysem bírja ki a klímaváltozást, ott érzik jól magukat, ahol vannak. 

Természetesen senkit sem szeretnénk az erdő letaposására és széthordására bíztatni, ugyanakkor a termés mennyiségét tekintve úgy tűnik, egy cseppet sem árt a szederbokroknak az arra járó turisták étvágya. Nemigen láttunk ugyanis még embert, aki az érés idején nem szedret majszolva ment volna végig az úton, az ágak mégis roskadoznak a heteken át érő, így a zöldtől a feketéig sokféle színben pompázó gyümölcsöktől.

szederHa pedig sikerült kicsalogatni valakit az erdőbe, aki máris tudja, hogy ebből ugyan rendszer nem lesz, csak most az egyszer szeder kedvéért mégis kijött, annak még egy tipp: ha visz magával egy nejlon zacskót, egyúttal összegyűjtheti a komplett karácsonyi dekorációhoz szükséges fenyőtobozokat is – olvasható a mindigno.hu blogoldalon.

Áldásos hatású a vadszeder
Termése C-vitaminban gazdag. Nyersen fogyasztva (gyümölcssalátákban, cukrozva vagy cukor nélkül is) kellemes, üdítő hatású. Alkalmas még süteményekbe, gyümölcstortákba, lekvár és zselé, de gyümölcsbor készítésre is. Szárított levelét gyógyteaként használják. Magas a foszfor- és vastartalma. 8 g fehérjét, 18 g zsírt, 60 g szénhidrátot, 5 g szerves sót és 40 g rostot tartalmaz kilogrammonként.

Szederszörp nyersen
Hozzávalók:1 kg szeder, kb 2 kg cukor, 1 dg borkősav, 1,5 liter víz, késhegynyi nátriumbenzoát.
Elkészítése: a nagyon érett szedret 1,5 liter vízben jól összedolgozzuk. Hozzátesszük a borkősavat és a nátriumbenzoátot, 24 órán át állni hagyjuk. Vásznon átcsepegtetjük, és hozzákeverjük a cukrot. 1-2 napig ismét állni hagyjuk, néhányszor kevergetjük. Üvegekbe töltjük, lezárva hűvös helyen tartjuk. A szörp szép sötét, lilás-vörös színű. Vízzel hígítva, teába téve, sütemény szinezőnek használjuk. 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek