Morzsaparti: maradékok „újragombolva”

03 jan. 2014 Kóczián Mária

Az ünnepeket az emberiség ma is, mint évezredek óta, evéssel – is – tölti. Ilyenkor minden háziasszony, vendéglátó alaposan megpróbál kitenni magáért.

morzsaparti1Így aztán gyakran túlságosan sokat főzünk valamiből, és ott a maradék! Borzadva olvasom a statisztikákat: mennyi élelmiszer kerül a kukákba a világ „fejlett” országaiban, köztük hazánkban is. És természetesen örömmel látom a kezdeményezéseket, a szaporodó civil szervezeteket, közösségi oldalakon szerveződő csoportokat, amelyek megpróbálják a rászorulókhoz juttatni a megmaradt élelmet, ill. cserepartnereket keresnek. Ha van, mondjuk öt üveg baracklekvárom, elcserélhetem néhány üveg virágmézre, egy-két kiló sajtra, egy fuvarra; vagy maradt az ünnepi asztalról két rúd bejglim, elcserélem két vekni házi kenyérre – és így tovább…

Fájdalommal tölt el a világban megjelenő szegénység, éhezés, és tudom, hogy személyesen csak nagyon keveset tehetek ez ellen, szinte semmit. De talán az is valami, hogy nem szeretek élelmet kidobni. Nem is szoktam, csak nagyon-nagyon kivételes, hogy úgy mondjam, egészségügyi okokból. Arra neveltek, hogy az étel érték. Még akkor is, ha nem abban a percben főtt frissen, ha nem az én ízlésem szerint készítették el, ha nem szeretem, ha pillanatnyilag nem tudom megenni.

Azt a tanácsot, hogy „soha ne főzzünk többet a kelleténél”, kihagyom, mert nem teljesíthető feltétel. Nem jön el a vendég, a gyerek gyomorvírus miatt szenved, a recept eleve nagy adagra készült, „én nem tudok keveset főzni” stb.

Mit lehet kezdeni a maradékkal?
morzsaparti2Ha a család többi tagja is értéknek tekinti az ételt, és nincs hozzászoktatva, hogy mindennap más kerül az asztalra, akkor a legcélszerűbb megoldás addig enni az ételt, amíg el nem fogy. Ez egy töltött káposzta esetében nem lehet probléma. Ellenben a rántott halat, halászlét nem lehet sokáig tartogatni. Előbbit időben szét kell osztogatni barátok, ismerősök, szomszédok között, utóbbit pedig egyszerűen le kell fagyasztani. Jól fog jönni egyszer, amikor nem lesz idő a főzésre!

Figyelj a tárolásra!
Minden élelmiszert tároljunk a neki megfelelő módon. Tehát a főtt ételt ne üdültessük éjszaka a konyhában, hanem amint lehűlt, tegyük hideg helyre. Ez télen nem lehet probléma (kamra, sufni, pince, padlás, terasz), még akkor sem, ha megtelt a hűtőszekrény vagy nincs is hűtőnk. Tessék csak megnézni a kollégiumok ablakpárkányait: lábosok, zacsik, alufóliás csomagok.

Ha valamit beteszünk a hűtőszekrénybe, takarjuk le, csomagoljuk be megfelelően. Számtalanszor bosszankodtam (másoknál) a fokhagymaszagú lekvárok, lekvárízű bablevesek, kőkeményre száradt sajtok, felpöndörödött, elszíneződött felvágottak miatt. Arról nem beszélve, hogy milyen szaga van egy ilyen hűtőszekrénynek! Természetesen ez igaz a hidegre kitett ételekre is: nem biztos, hogy egészséges, ha egerekkel vagy a szomszéd macskájával együtt falatozunk a kocsonyából!

„Gombold át” az ételeket!
Ebben érdemes elmélyülni! A legegyszerűbb helyzetben a köretekkel vagyunk. Ha marad az ecetes krumplisalátából, céklából, szűrjük le és öntsük nyakon (házi) majonézzel. Ha a főtt krumpli volt sok, tegyük rá dinsztelt hagymára és adjunk hozzá sóskamártást. Ha a rizs áraszt el, készítsünk belőle valamilyen rizses salátát, például currys-halasat. A maradék kifőtt tésztából is lehet saláta (pl. kukoricával, hagymával), vagy a sütőben átsütött sajtos-oregánós tészta, esetleg édesen, mézes-diós-mákos rakott tészta!

A húsok nagy része fagyasztható. Ne várd meg, amíg már úgy érzed, nem elég friss! A jégre a pörkölttel, sült hússal! Ha nincs hely, a pörköltet megcsinálhatod hortobágyi húsos palacsintának, a sült húst pedig lehet zsírban is tárolni! Vidékiek még biztosan emlékeznek az óriási kék vagy piros zsírosbödönökre, amelyekben a disznóvágás után lesütve tárolták a húst – akár hónapokig. Vegyél hozzá libazsírt, ha idegenkedsz a disznózsírtól – én is abban szoktam! ( Márton napkor legalább fél kiló zsírhoz lehet jutni három-négy libacombból!) Készíts a húsból pástétomot! Nagy jót teszel a családoddal, ha nem párizsit etetsz velük, hanem otthon készült krémet! Nagyon finom hússaláták vannak, amelyeket érdemes kipróbálni.

morzsaparti3A maradék kenyér finom pirítós lesz. A péksüteményből pedig sokféle édesség készíthető a mákos gubán kívül is! És még egy ötlet: a száraz kenyér, péksütemény, ha szeletelve megvajazod, beteszed a melegszendvics-sütőbe, pirosra sütöd, egészen különleges csemege. Ha a vajat apróra vágott petrezselyemmel kevered össze, még finomabb.

Rendezz morzsapartit!
Ha pedig annyi maradékod van, hogy nem tudsz vele a család lázadása mellett megbirkózni, hívd meg barátaidat, ismerőseidet! Biztos lehetsz benne, hogy nekik is vannak maradékaik, és a szomszéd egyhetes bejglije mindig kívánatosabb, mint a tiéd, amire már azért egy kicsit ráuntatok!

Forrás: talita.hu

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek