Kenyérfélék újragondolva

07 okt. 2014 Horváth Adrien

Sokféle kenyér és péksütemény kapható az üzletekben, jobbak, rosszabbak, de egy biztos: a házilag sütötteknél senki sem talált ki jobbat és finomabbat!

kenyer5Gyakran sütök kenyeret, kiflit, muffint, kalácsot, mindig olyat, ami éppen az alkalomhoz illik. Szeretem variálni a recepteket, fűszerekkel, gyümölcsökkel mindig lehet egy kicsit változtatni az előzőekhez képest és persze mindig az a legjobb, amit éppen eszünk. Nem ördöngösség, bátran fogjanak hozzá és meglátják, nem marad el a siker!

Íme, a mi családi kedvenceink!

„Mindenki szereti” kifli

Ez a recept is falusi életnek köszönhető, itt ismertem meg a sajtos alapreceptet, amit aztán tovább variáltam. Gyakran kerül asztalra, van, hogy csak a magunk örömére, de gyakran sütöm vendégeknek is.

A tészta: 70 deka liszt, 1 egész tojás, 1 evőkanál cukor, ízlés szerint só (a túl sok só nem tesz jót neki), 2,5 deci kefir, 1,5 deci tej, 1 deci étolaj, 5 deka élesztő. Utóbbit elég belemorzsolni a lisztbe, de aki akarja, fel is futtathatja.

kenyer1A begyúrt tésztát 1 órán át pihentetjük letakarva, majd lisztezett deszkán átgyúrjuk. 8 cipót formázunk belőle. Egyszerre kettővel dolgozunk: két kör alakú korongot nyújtunk, az egyiket megkenjük egy 25 dekás sütőmargarin negyedével (ha kemény a margarin, nagylyukú reszelőn lereszeljük és egyenletesen elosztjuk az egyik korongon). Befedjük a másik kinyújtott koronggal és derelyevágóval 12 darabra osztjuk. A kifliket feltekerés előtt töltjük: feldarabolt füstölt sajttal, kolbásszal, virslivel, fűszeres túróval, pirított káposztával rakhatjuk meg őket, majd feltekerjük. Sorra egymás mellé ültetjük a tepsin a kifliket, sütés előtt felvert tojással megkenjük és szezámaggal, sajttal  vagy egész köménnyel megszórjuk őket.

Egy tartalmas leves mellé is nagyon finom, de önállóan, egy pohár jó borhoz vagy teához is ajánlom.

Sós és édes csiga reggelire, vacsorára

Pillanatok alatt elkészítem a tésztát 40 deka lisztet 2,5 deka 2,5 deci langyos vízben oldott friss élesztővel, 1 deci étolajjal, 1 teáskanál cukorral, és ha a tészta nem édes töltelékkel készül, sóval, oregánóval összegyúrom és letakarva megkelesztem. Lisztezett deszkán téglalap alakúra kinyújtom.

kenyer2Édes töltelék: olvasztott margarinnal megkenem a tésztalapot, megszórom barnacukorral, mazsolával, kakaóporral vagy fahéjjal, esetleg darált, pirított mogyoróval vagy dióval, citromhéjat reszelek rá és szorosan feltekerem. Ujjnyi vastag szeleteket vágok, tepsiben egymástól távol elhelyezem őket és mehetnek a forró sütőbe. Mielőtt készre sülnének, meleg cukros tejjel meglocsolom őket, ettől nagyon foszlós-finomak lesznek.

Sós töltelék: a tésztát a fűszeres paradicsomommal megkenem, megszórom vékonyra szeletelt póré-vagy lilahagymával, olajbogyóval, sajtot reszelek rá, feltekerem, sütöm. Természetesen itt a cukros tejjel való locsolgatás elmarad, sütés előtt még reszelt sajttal megszórhatjuk a csigákat.

A paradicsomos töltelék helyett készíthetünk ízlés szerint fűszerezett besamelmártást, ezzel kenjük meg a tésztát és megszórjuk reszelt sajttal.

Sajtos kenyér a sütőből

42 deka lisztből, 2,5 deka élesztővel, kevés cukorral, sóval, 5 deka olvasztott margarinnal, 10 deka reszelt sajttal, 2,75 deci tejjel tésztát készítünk és 1 órán át kelni hagyjuk. Gyúródeszkán átgyúrjuk a megkelt tésztát és vékony téglalapot nyújtunk belőle. Olvasztott margarinnal megkenjük (keverhetünk bele zúzott fokhagymát is), 10 deka reszelt sajttal, rozmaringgal vagy bazsalikommal fűszerezzük és keresztben 4 hosszú csíkot vágunk belőle.

kenyer3 A csíkokat, sajtos-fűszeres felükkel felfelé, egymásra tesszük és kb. 10-12 darabba vágjuk. Sütőpapírral bélelt kalácssütőbe tesszük szorosan egymás mellé a 4-4 lapból álló darabokat és előmelegített sütőben szép arany barnára sütjük. Nem kell szeletelni, mert a kenyér magától „szeletelődik”, ahogy törni próbálunk belőle.

Sajtos-hagymás muffin

15 deka reszelt sajt, aprított petrezselyem, 1 fej, apró kockára vágott vöröshagyma, 1 tojás, 2 deci tej (helyettesíthető kefirrel), 3 evőkanál olaj, 25 deka liszt, 1 sütőpor, só, bors, kömény, esetleg pirospaprika ízlés szerint.

kenyer4Kapucinus kalács

50 deka lisztet 25 deka margarinnal, 2 egész tojással, 30 gr élesztővel, 1,3 deci tejjel összegyúrunk, és hideg helyen pihentetjük 30 percig.

Közben a szokásos módon elkészítjük a diós vagy mákos tölteléket. A mazsolát gyakran helyettesítem aszalt meggyel, áfonyával. A dió tölteléket (ahogyan  a karácsonyi bejglihez is) nem tejben és nem vízben főzöm, hanem frissen csavart narancslében, barna cukorral, kevés rummal. A töltelék dúsítható apróra tört csokival.

A tésztát kétfelé osztjuk, két téglalapot nyújtunk. Az egyiket megkenjük a töltelék felével, ráhelyezzük a másik lapot, rákenjük a maradék tölteléket és kalács-szerűen feltekerjük, kalácssütőbe tesszük, tejjel megkenjük a tetejét és sütjük. Minél tovább áll, annál porhanyósabb.

Ötlet: az első lapot kenjük meg a diós vagy mákos töltelékkel, a második lapra valamilyen lekvár kerül, például a csipkebogyó vagy a meggy nagyon finom hozzá. Ha a máktöltelék aszalt áfonyával készül, jöhet az áfonya lekvár.

Mi szeretjük a reggeli kávéhoz fogyasztani, egy ilyen kalács egy hétig elég.

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek