Ínycsiklandozó fokhagymás receptek

25 jún. 2013 Administrator

A fokhagyma egészségre gyakorolt hatásairól sok helyütt olvashatunk, de legalább hasonlóan izgalmasak lehetnek a felhasználásával készült finomságok.

fokrecept1Mint tapasztalhatjuk, az alább olvasható fokhagymás receptek igazi csemegék, könnyen elkészíthetők és változatos ízvilágot nyújtanak. Váljék egészségünkre!

Egész fokhagyma olajban
Hozzávalók: 50 dkg fokhagyma, só, olaj
Elkészítése: a fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket egy üvegbe rakjuk, kevés sót hintünk rá, összerázzuk, majd leöntjük annyi olajjal, hogy a fokhagyma fölött többujjnyi is maradjon. Hűtőben két évig is eláll. Ételekbe elég egy mokkáskanálnyi olajat csurgatni, az is kiváló ízt ad. Természetesen a fokhagymát is használni lehet.

Darált fokhagyma olajban
Hozzávalók: 50 dkg fokhagyma, 3 dl olaj, 5 dkg só, késhegynyi borkén, és szalicil
Elkészítése: a hozzávalókat robotgépben összedaráljuk, kisebb üvegekbe töltjük, a tetejére ujjnyi olajat öntünk, majd 30 percig vizes dunsztba tesszük. Ott hagyjuk kihűlni. Ha nem dunsztoljuk, akkor csak hűtőszekrényben tárolhatjuk.

Ecetes fokhagyma
Hozzávalók: 1/2 kg fokhagyma, egész bors, só, cukor, babérlevél, ecet, tartósítószer
Elkészítése: a 1/2 kg fokhagymát gerezdekre szedjük, meghámozzuk. A gerezdeket szorosan kisméretű üvegekbe rakjuk, 3-4 szem borsot szórunk közé, a tetejére 1 babérlevelet teszünk. Ezután enyhe sós- cukros-ecetes salátalét készítünk, a fokhagymára öntjük, hogy jól ellepje, 1 késhegynyi tartósítószert teszünk a tetejére, lezárjuk, s a helyére tesszük. A fokhagyma kezdetben kissé zöldes színű lesz, ahogy érik (8-10 nap) újra visszakapja eredeti színét, és ezután fogyasztható.

Fokhagyma „befőtt”
fokrecept2Hozzávalók: 1/2 kg tisztított fokhagymát lobogó sós vízben 5 percig főzzük, majd leszűrve üvegekbe tesszük.
Elkészítése: kb.3 dl páclevet készítünk borecettel, sóval, cukorral, néhány szem bors, 2 babérlevél, darabka gyömbér és ezt is 5 percig forraljuk. Forrón a fokhagymára öntjük. Egy hétig hűtőben érleljük, utána 1-2 evőkanál olajat teszünk rá, és még egy napig állni hagyjuk. Mindenhez lehet enni, még magában is, de a leheletnek nincs fokhagyma szaga.

Pácolt fokhagyma
Hozzávalók: 15 fej nagy fokhagyma, 5 dl bármilyen fajta száraz fehérbor, 1 dl 10 százalékos ecet, 15 dkg kristálycukor, 8 evőkanál olaj, 2 cseresznyepaprika, 3 babérlevél, 2 csokor friss tárkonylevél 1 púpozott teáskanál törött fekete bors, 1 púpozott evőkanál só.
fokrecept3Elkészítése: a borba belekeverjük az ecetet, a sót, a cukrot és a fűszereket, majd felforraljuk. Beletesszük a megmosott és finomra metélt tárkonyt, valamint a cseresznyepaprikát. Megtisztítjuk a fokhagymagerezdeket. Apránként a forrásban lévő páclébe tesszük, és az újraforrástól számított 5 percig főzzük. Ezután levével együtt nagy befőttesüvegbe töltjük, befedjük (még nem kell lekötni), és másnapig érleljük. Ismét felforraljuk, és további 5 percig főzzük. Hagyjuk kihűlni. A leszűrt fokhagymagerezdeket apró üvegekbe töltjük, felöntjük a páclével, végül egy-egy evőkanál olajat csorgatunk mindegyik tetejére. Szorosan, lehetőleg légmentesen lekötjük, illetőleg lezárjuk, és sötét, hűvös helyen tároljuk. Felbontás után tartsuk hűtőszekrényben. Sült- vagy grillcsirkéhez, sajtokhoz való, rendkívül finom savanyúság-különlegesség, amelyből egy-egy gerezdet vékonyra szelve teszünk a tányérra. A fokhagyma ugyan elveszíti jellegzetes illatát, az íze viszont páratlanul jó. A megmaradt fűszeres bort salátaecetként elhasználhatjuk.

Fokhagymakrém
Hozzávalók: 1 nagy fej fokhagyma; só; 1 dl olaj; 1 tojássárga; 2 db főtt burgonya.
Elkészítése: a fokhagymát megtisztítjuk, majd az összes többi hozzávalóval mixerbe tesszük és addig aprítjuk, amíg finom krémes állagú nem lesz. Nyáron paradicsom és petrezselyemzölddel lehet kiegészíteni és a mixerbe krémesre keverni.

Fokhagymaleves
Hozzávalók: 4 szelet rozskenyér (15 dkg), 4 evőkanál reszelt füstölt sajt, 5 gerezd fokhagyma, 3 tyúkhúsleves kocka, 2 dl tejszín, 1 csokor petrezselyemzöld és 1 evőkanál liszt.
Előkészítése: a húsleveskockákat 7 dl vízbe teszem és felforralom. Közben a tejszínt simára keverem a liszttel és megmosott, finomra vágott, lecsöpögtetett petrezselyemzöld felével. A kenyérszeleteket szárazon megpirítom. A fokhagymát megtisztítom. 4 hőálló leveses csészét előkészítek.
Elkészítése: a lisztes tejszínt beleöntöm a forrásban lévő levesbe. Ismét felforralom, 5 percig főzöm, majd beleszórom az összezúzott fokhagymát. Egy pillanatig forralom, ezután a levest csészékben elosztom. Mindegyik tetejére helyezek egy-egy szelet pirított kenyeret, amire egy-egy evőkanál reszelt sajtot szórok. A négy leveses csészét tepsibe rakom, és az előmelegített, forró sütőben addig forrósítom, amíg a kenyerek tetején lévő sajt egybefüggő réteget nem alkot. Ezután rászórom a megmaradt petrezselyemzöldet, és azonnal kínálom.

Fokhagymás majonéz - Sauce aioli (ailloli)
A marseille-i konyha fokhagymás majonéze 1774 körül keletkezett, nyers és párolt zöldségekhez adják.
Hozzávalók:7 gerezd fokhagyma, fél citrom, 2 tojássárgája, fél dl olívaolaj, só, bors
Elkészítése: kő- vagy kerámiamozsárban törjük pépesre a meghámozott fokhagymát. Adjuk hozzá a tojássárgákat, egy csipet sót, borsozzuk, s lassan csorgassuk bele az olajat, mint majonéz készítésekor. Keverés közben kétszer két-két kávéskanál langyos vizet is. Kóstoljuk meg, majd ízesítsük néhány csepp citromlével.

Fokhagymás krémsajt
fokrecept4Hozzávalók: 20 dkg házi sajt, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál apróra vágott friss kapor, 1 teáskanál só.
Elkészítés: a fokhagymát jól elpürésítem a sóval, a kaporral és alaposan összekeverem a krémsajttal. Hűtőszekrényben legalább fél napig hagyom, hogy az ízek összeérjenek.

Forrás: bozotmives.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek