Élet a filteren túl

10 aug. 2013 Szasza

A teázás rengeteg népnek alapvető hagyománya: nem pusztán egy forró ital fogyasztását jelenti, hanem szertartás, közösségi esemény, akárcsak a kávézás.

teazas1És a tea ezen kívül gyógyító hatású is, főleg, ha tudjuk, miből főzzük. Ehhez előbb nem árt tisztázni mit is nevezünk teának. A Wikipédia definíciója egyből rávilágít a fogalomzavar okára, hiszen „a tea nevű ital a teacserje (Camellia sinensis) szárított leveleiből vagy rügyeiből készülő főzet. Teának (plantateának) nevezzük ezen kívül a tealeveleket nem tartalmazó, más szárított növények, továbbá gyógynövények, fűszerek vagy gyümölcsök főzetét is".

Különbség van tehát a tea, mint növényféle és a tea, mint ital között. Bizonyára mindannyian kóstoltunk már szárított gyógynövényekből, gyümölcsökből készített teát.

Moldován Szeredai Noémi nemcsak unitárius lelkész Csekefalván, hanem szenvedélyes gyógynövény-gyűjtő és teázó is. Noémi szerint az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy teának valót a mezőről kell gyűjteni, nem boltban venni a gyári filterest. Azt már Fábry is megállapította, hogy a filteres tea a szocializmus legszörnyűbb vívmánya, de Noémi ennél is tovább ment. Elmondása szerint nem talált boltban még olyan teát, amiben ne lenne aroma és színezék.

El kell hát keserítenünk az epret és málnát formázó teáskannás reklámok kedvelőit, hogy kedvenc tömegterméküknek annyi köze van az igazi teához, mint Fekete Pákónak az előadóművészethez.

Noémi inkább néhány gyógynövényt ajánlott, amikhez könnyen – és ingyen – hozzájutunk, ha vesszük a fáradtságot, és sétálunk egy nagyot. A levendulával kezdte a felsorolást. Ennek bár nagy divatja van, főként molyirtónak használják, pedig teaként is lehet inni, szerinte egyszerre van nyugtató és élénkítő hatása.

teazas2A zsálya azért is kiváló, mert télen is lehet szedni, és, bár ez is hatásos molyok ellen, millió egyéb dolgot jó: torokfájásra, gyulladásokra, de még a verejtékképződést is csökkenti. A citromfű is népszerű manapság, Noémi teakeverékben használja, amibe még hat másik növényt is vegyít.

Néhány éve felkapott lett a homoktövis, ami kiemelkedően magas C-vitamin tartalma miatt is egészséges. Fanyar bogyója mézben és teaízesítőként kiváló, de a szedésénél vigyázni kell, hiszen összetéveszthető a tűztövissel, ami mérgező.

Szintén jó választás lehet teába a som, aminek lázcsillapító hatást tulajdonítanak, többen szárítják és kompótnak is elteszik. Egyéb bogyós gyümölcsökből is kiváló tea készülhet, azt azonban nem árt tudni, hogy míg a gyógynövényeket forrázni kell, a gyümölcsteákat csak áztatni szabad.

A gyümölcsök és növények tárolásakor és szárításakor érdemes odafigyelni a molyokra, amik gyakran otthonuknak tekintik a gondosan összegyűjtött készletünket – hacsak ez nem tartalmaz levendulát vagy zsályát.

Tárolásra használjunk vászonzacskót, de ha ez nincs, akkor a papírtasak is megteszi. A gyűjteményt érdemes időnként ellenőrizni, hogy megbizonyosodjunk, nem fészkelte-e be magát egy nemkívánatos moly a szárítmány bözé.

Forrás:uh.ro

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek