Ehető virágok

16 jún. 2012 Dr. Csizmadia András

eheto1Gondolták volna, hogy a virágokat nem csak csodálni, de enni is lehet? Az 1990-es évektől már hazánkban is megjelentek a tányérokon az ehető virágok. 

Tegyük mindjárt hozzá, ez azért még nem általános, mert egyrészt szinte kizárólag a gasztronómia fontosabb fellegváraiban tapasztalható a jelenség, másrészt lényegében ott is főként a tányér díszítésére korlátozódik. Pedig e virágok felhasználhatósága ennél sokkal többrétű lehet. Túl a dekoráción, a virágok nagyon finom ételkomponensek is lehetnek, ezen kívül sokkal többféle áll belőlük rendelkezésre, mint gondolnánk.

eheto4Az ehető virágok alapvetően a természetes konyha alapanyagai közé tartoznak. Az ember már ősidőktől fogva fogyasztja a virágokat - pontosabban azok közül az ehetőket. A legjobb kezdés a virágok esetén is, ha kellő körültekintéssel járunk el. Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy általunk biztosan ismert virágot használunk, tudjuk honnan való, lehetőleg a saját kertünkből vagy ismerősünkéből, ahol biztosan tudhatjuk, hogy a virág nem lett lepermetezve. Újabban bizonyos élelmiszer-zöldség kereskedők is kínálnak ehető virágokat a fűszernövények mellett. Ezek jók lehetnek, azonban legyünk nagyon óvatosak a virágkereskedőknél, azok a virágok esetleg permetezettek lehetnek! Ha saját kertünkből szedjük a virágokat, próbáljuk meg a rovarokat „'kívül hagyni”'. Óvatosan öblítsük át a virágokat hideg vízben, ez a legtöbb rovart eltávolítja, ezután a virágokat itassuk le, vagy salátacentrifugával centrifugázzuk szárazra. Ha nem használjuk fel azonnal, célszerű megnedvesített papírtörölközőbe csomagolva a hűtőben tárolni.

Használjunk többféle virágot!
A virágok felhasználása a konyhában sok örömet nyújt és izgalmas kompozíciók forrása. Például vannak bizonyos jól bevált fűszernövény-kombinációk, melyek a tapasztalat szerint jól illenek egymáshoz. Ilyen a kapor és a metélőhagyma. Érdemes ugyanezek virágait is kombinálni egy fűszervajban például, vagy egy fűszereceten belül. Általában nem tanácsos túl sokféle virágot együtt használni, mert túl nagy illat- és ízkavarodás lehet belőle. Kétféle rendszerint elegendő. A legjobb eredmény érdekében mindig „csúcsállapotban”' lévő virágokat használjunk. Az sem jó, ha még csak bimbózik – egy-két kivételtől (pl. liliom) eltekintve –, de az sem jó, ha már elnyíló félben van hervadozó, fonnyadozó szirmokkal.

eheto3Kísérletezzünk bátran!
Kóstoljunk meg
valamennyi ehető virágot, milyen az íze, vajon milyen ételhez illeszthető. Ha nem ízlik, hagyjuk ki, de ha igen, akkor vessünk, ültessünk a kertünkbe minél többet belőle. A virágok használatával új színeket vihetünk - konkrét és átvitt értelemben egyaránt - a konyhánkba és az asztalunkra.
Ehető virág nagyon sok van, legalább ötvenfélét ismerünk, amely jóízű is. Tehát a választék meglehetősen széles. A legismertebb ehető virágok a következők: articsóka, akác, almafa, árvácska, begónia, borágó, brokkoli, bodza, büdöske, ibolya, kamilla, karfiol, kankalin, krizantém, körömvirág, levendula, mályvarózsa, orgona, pitypang, salátaboglárka, sarkantyúvirág, rózsa, szegfű, sásliliom,  tök, tulipán, zsálya.

Hogyan használjunk ehető virágokat?
Aki használt eddig valamilyen virágot, az legelőször is díszített vele, hiszen a virág a köztudatban is díszítőelemként van jelen. Így ez a legkézenfekvőbb felhasználási mód. A frissen szedett virágdísz a legközönségesebb ételt is különlegessé varázsolhatja: például ha egy közönséges sajtos omlett tetejére ízletes szép snidlingvirágot helyezünk, vagy ibolyaszirmokat szórunk a vaníliapudingra. Néhány látványosabb külsejű virágot egyébként hétköznapinak számító ételekhez alkalmazva, meglepően izgalmas hatásokat érhetünk el. Például próbáljunk meg egy gyümölcsszorbét gladiolus-virágban tálalni! Drámai hatású nyári desszertté válik.

eheto2Saláta virágokkal
Egy másik felhasználási terület - főként ilyenkor, amikor a kert és az egész természet ontja a különféle virágokat - egy vér- és kedélyfrissítő tavaszi saláta készítése virágokkal. Egy jól komponált, friss, tavaszi salátával a legjobb előételt tehetjük vendégeink elé, mely a virágokkal valóságos gasztro-show lesz. Gondosan válogatott, friss, szezonális virágokat használjunk. A salátaalap legyen zsenge leveles saláta - szükség szerint kisebb darabokra tépkedve - lehetőleg tarka vagy fodros levelű salátafélékből. De különösen alkalmas erre a madársaláta, a még fiatalon zsenge paraj, cikória vagy vízizsázsa (vízitorma) is. Jól jönnek a keverékbe a friss fűszernövények levelei, de itt kerüljük a túl domináns ízűeket, mint a rozmaring vagy a zsálya. Az illatos turbolya, kapor, snidling, bazsalikom, petrezselyem, menta jó választás lehet, de nem kell belőlük túl sokfélét használni egyszerre, két-háromféle elegendő! Tavaszi virágból használhatunk többfélét, de azért abból se túl sokat, mert a túlzott sokféleségből olyan illatkeveredés lehet, hogy már-már kioltják egymást. Az előkészítés a korábban ismertetettek szerint történik. Az apróbb virágokat szórjuk a salátára, a nagyobb virágokat szedjük sziromlevelekre vagy kisebb részekre. Előkészítésnél fontos a mosás, szárítás (centrifugázás).

Fotók innen, innen, innen és innen!

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek