Bodzavirágos joghurt készítése házilag

21 máj. 2014 Medve Zsolt

A natúr joghurt egyike a kimondottan egészséges táplálékoknak, s nagyon jót tesz az emberi szervezetnek. Bodzavirágos változata egyszerűen lenyűgöző.

bodzajoghurt1A boltokban kapható natúr joghurtok túlnyomó részével nincsen semmi különösebb baj. A natúr joghurtok nem tartalmaznak általában semmilyen adalékanyagot annak ellenére, hogy az internet tele van rémhírekkel. Általában a sok adalékot a többszörösen feldolgozott termékekhez (gyümölcsrizsek, gyümölcsjoghurtok, ivójoghurtok, stb.) adják hozzá. Ha úgy döntünk, hogy a joghurtot megpróbálnánk házilag előállítani, akkor is van lehetőség, sőt, ha szeretjük a bodza ízét, akkor akár bodzavirágos házi joghurtot is készíthetünk, mivel az épp most virágzik. A joghurt házilagos elkészítése roppant egyszerű.

Egy dolgot kell szem előtt tartanunk! A joghurtot előállító baktériumtörzsek számára a 42-46 fok a legideálisabb, de 50-55 foknál semmiképp se legyen melegebb a tej, mert 60 fok felett elkezdenek elpusztulni a baktériumok, míg a túl alacsony hőmérsékleten lelassul, vagy akár le is állhat a működésük, és a tej csak megalszik, vagy megsavanyodik. Azonban ha az előírt hőmérséklet tartományt tudjuk tartani, akkor egy-másfél liter tejből és egy kis doboz (~2 dl) élőflórás natúr joghurtból megközelítőleg nyolc óra alatt joghurtot készíthetünk.

A joghurt elkészítésének két módja is van. Az egyik, hogy szakboltban megvásároljuk a joghurt baktériumkultúrát, és abból készítjük. A másik az egyszerűbb, és mindenki számára hozzáférhetőbb módszer, amit bemutatunk: bolti élőflórás natúr joghurtot keverünk el meleg tejben, majd megvárjuk, amíg az élőflórás joghurtban lévő baktériumok elszaporodnak a tejben, és szép lassan joghurttá alakítják.

Hozzávalók
1.5 liter termelői-házi tej, egy kis doboz (~2 dl) élőflórás natúr joghurt, 8-10 fekete bodza virágernyő (abban az esetben, ha bodzásat szeretnénk készíteni)

A tej legyen friss termelői tej. A legjobb a még lefölözetlen nyers tej, aminek a zsírtartalma 4% körüli, vagy akár még magasabb. Azonban ha ilyenhez nem tudunk hozzájutni, akkor jó lesz a bolti, nem tartós tej is. Ebből is inkább a 3,6% zsírtartalmút vegyük meg.

bodzajoghurt2A natúr joghurt dobozán keressük az élőflórás feliratot, mert ez jelenti azt, hogy még elő anyagról beszélünk. Ha ugyanis hőkezelt joghurtot vásárolunk, akkor egyrészt annak semmiféle előnyös hatása nincs a szervezetünkre, másrészt pedig nem lehet belőle még több joghurtot készíteni, hiszen ahhoz élő baktériumkultúra szükséges.

Elkészítése
A tejet forraljuk fel, hogy biztosan ne legyen benne semmilyen élő mikroorganizmus, majd hűtsük vissza nagyjából 42 fokosra. A tetején képződött hártyát szedjük le (én megeszem, de van, aki undorodik tőle). Keverjük el benne az előzőleg szobahőmérsékletűre melegedett élőflórás natúr joghurtot. Öntsük az egészet egy fedéllel jól lezárható edénybe. Zárjuk le, és tegyük olyan helyre, ahol biztosítani tudjuk a 42 fokot jól 8 órán keresztül (egyes források 4 órás elkészítést emlegetnek, de szerintünk nem kell kapkodni). A mienk 9.5 órán át pihent a takaró halmok alatt...

A hőmérséklet megtartására több lehetőségünk is van. Készíthetjük a tejet termoszban, és akkor ez meg is van oldva egyszerűen, vagy tehetjük hőtartó táskába az edényt. Ha egyik sincsen, akkor a száraz dunsztnál használt módszer tökéletesen megfelel: takarókkal béleljünk ki  (alul is) egy lavórt vagy vájlingot, és annak a közepére állítsuk a lezárt edényt, majd felülről is jól bugyoláljuk be. A legvégén tegyük több réteg takaró, paplan, vagy esetleg tollpárna alá az egészet.

Így hagyjuk pihenni 6-8-10 órát. Minél tovább hagyjuk, annál sűrűbb lesz a joghurt. 12-13 óránál tovább azonban nem érdemes pihentetni, mert egy bizonyos állagnál tovább nem sűrűsödik. Ha készen van, akkor várjuk meg, amíg lehűl, majd tegyük hűtőbe, ahol 8-10 napig biztosan eláll. Ízesíthetjük lekvárral, gyümölcssziruppal, mézzel, de a legjobb a natúr. Fogyasszuk naponta, és rövid időn belül szervezetünk meghálálja.

Fekete bodzás házi joghurt
Amennyiben fekete bodzás joghurtot szeretnénk készíteni, akkor folyamat annyiban különbözik, hogy amikor a tej felforrt, akkor egy műanyag szűrőbe tegyünk 8-10 virágernyőt (valószínűleg egyszerre nem fér bele, ez esetben több fázisban is lehet). Ezt követően merítsük a forró tejbe, várjunk 1-2 percet, majd egy kanállal jól nyomkodjuk ki a virágokat. Ha egyszerre is belefért, akkor hagyhatjuk még egy kicsit pihenni, de ne túl sokáig, majd vegyük ki a virágokat. A tejet ezután melegítsük vissza legfeljebb 80 fokosra, hogyha az esetlegesen a virágokról bekerült káros mikroorganizmusokat is elpusztuljanak. Innentől a folyamat a fentiekkel megegyezik.

A fekete bodzás joghurt nagyon ízletes. Kedves munkatársam mesélte, hogy valamikor ilyet még kapni is lehetett a boltokban, de ma már nincs a választékban. Egy gyártónak ugyan van bodza ízt is tartalmazó kefirje, de az nem ugyanaz, mint a bodzás házi joghurt. Próbálja kis! Mindenkinek kellemes joghurtkészítést kívánok.

A szerző blogját itt találod.

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek