A csabai asszonyok esküsznek a házitejből készített vajra, túróra, sajtra és brindzára

07 márc. 2013 Ny. L.

falu2Finomabb, olcsóbb a házitejből maguk által készített túró és sajt, mint a nagyüzemi. Ezt vallják a Viharsarokban a Csabai Szlovák Klub háziasszonyai.

A békéscsabai klub tagjai a régi konyhai praktikákat, hagyományokat elevenítik fel, amikor bemutatják és elmesélik a tejtermékek előállítását. A Knyihár Andrásné, Leszkó Györgyné, Stír Mátyásné trió „régi motoros” a szakmában.

- A sajthoz tíz liter házitejet használunk – magyarázta Knyihár Andrásné.  A tejet fazékba rakták fel melegedni, s olyannak kell lennie a hőmérsékletének, mint amikor kijön a tehén tőgyéből. Egy bögrével kiszedtek ebből a tőgymeleg tejből, és jó késhegynyi oltóanyagot tettek bele. Ez gyógyszertárban is megvásárolható, nem túl drága és jó ideig elegendő. A bögrében jól kikeverték a masszát, majd beleborították a fazékba a tejhez, és összekeverték.

tejtermek1Hagyták állni másfél órát, amikor megkeményedett az edényben, késsel megvágták, hogy a savó könnyebben feljöjjön, ezt kanállal kiszedték. Ezután újra melegíteni kezdték a sűrű anyagot, ugyancsak tőgymelegre, ekkor került bele a só. Egy szűrő fölé tett szalvétára szedték ki a masszát, összefogták, csurgatták. Ezután az összekötött szalvétát, benne a sajttal 8 – 10 óra hosszáig csurgatták.

- Tíz liter tejből, 2-2,5 kilogramm sajt jön ki, a boltinál lágyabb, krémesebb, emellett biztosan tudjuk, hogy miből és miként készült – magyarázta Stír Mátyásné.

Öt liter tejből túrót is készítettek a háziasszonyok. Cserépedénybe tették előző nap a házitejet, mely egy nap alatt megaludt. Leszedték róla a tejfölt, mintegy fél liter jött le. Ezután melegítették az aludt tejet, takaréklángon, lángterelő felett 50 fokosra. Közben átkeverték, mivel a kisebb darabokra szétesett aludttejből könnyebben kivált a savó. Akik a lágyabb túrót kedvelik, azok az aludttejet 40 fokosra melegítsék. Ügyelni kell arra, hogy ne hevítsük túl sokáig, mert akkor a túró gumiszerűvé, nyúlóssá válik. Ahogy a kívánt hőfokot elérte, rögtön öntsük ki tésztaszűrőbe, és hagyjuk lecsepegni.

turo-regosanyi_freeblog_hu- Igazi csabai szlovák specialitás a brindza, azaz a juh- vagy erőstúró, amit a változatosság kedvéért tehéntejből készült sajtból készítünk – hangsúlyozta Ancsin Pálné, a Csabai Szlovák Klub elnöke.   A csabaiak visszaemlékezései szerint a tehéntej használatának történelmi okai vannak. A második világháború alatt és után a juhtej ára olyan magasra szökött, hogy a helyiek alternatív megoldásként tehéntejből kezdtek erőstúrót készíteni, amely először helyettesítette, idővel teljesen átvette a szlovák eredetű brindza nevét és szerepét a konyhákban.

- A brindzához az általunk készített, megkeményedett sajtot kislyukú húsdarálón ledaráljuk, még sózzuk, ez az eltarthatósághoz is fontos – ecsetelte Leszkó Györgyné. – Ezután préseljük, állni hagyjuk, hogy érjen. Egy hónap múlva már lehet kaparni belőle a haluskára, vagyis a főtt tésztára, és a brindza eláll sokáig.

Munkás a vaj elkészítése, de megéri. Az aludtejről leszedett tejfölt kell kiköpülni, hogy az író elváljon a vajtól.

- A háziasszonyok régen, amit csak lehetett, elkészítettek otthon a házi alapanyagból – magyarázta Ancsin Pálné. – Nagyon sok háznál volt tehén, így az igazi házitej adott volt a tejtermékekhez, miként az elkészítés módja is anyáról lányára szállt. Ezeket a hagyományokat igyekszünk feleleveníteni, mert újra előjött a házitejes termékek iránti igény, és sokan el akarják sajátítani az elkészítés módját.

Forrás: beol.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek