Tizennégyezer kaktuszára büszke a kis tolnai falu

19 szept. 2012 Administrator

varong2timeamonikanetworkhuEzer szállal kötődnek az ott lakók Váronghoz: a nehézségek ellenére a falucska szépen fejlődik, az üres házakba pedig egyre több külföldi költözik.  

Igazi kis csodavilágba csöppen az ember a Tolna megyei Várongon. A 160 lakosú kis település minden szegletében mutatós, a középületek egytől egyig fel vannak újítva. Nem csoda, hogy egyre több külföldi vesz házat a faluban, és a turisták száma is jelentős. A községháza tetőterében négy szobás, négy napraforgó minősítésű panzió működik már 15 éve.

Aktív és passzív pihenésre is lehetőségük van az idelátogatóknak, hiszen a szauna és jakuzzi mellett túrázásra és lovagolásra is lehetőség nyílik. A környéken remek kirándulóhelyek találhatók, a közelben található Patkó-kút környezetében ráadásul ritka növények, virágok fedezhetők fel. A település vonzáskörzetében több gyógyfürdő is üzemel. Várong másik büszkesége egy 14 ezer darabból álló kaktuszgyűjtemény, mely egy magánszemély, Hegyi Attila sok éves gyűjtőmunkáját dicséri. A különlegesebbnél különlegesebb növényeket a világ számos tájáról érkező vendégek is megcsodálták, és az interneten is megtekinthetőek.

varong1zold-turizmushuA napos oldal mellett azonban – ahogyan az lenni szokott – némi árnyék is húzódik, a faluban 30 százalék feletti a munkanélküliek aránya. Ezen azonban sokat segít a start közmunkaprogram, melynek köszönhetően mindenkinek jut munka, akinek szüksége van rá. A mezőgazdasági programban 3 ember dolgozik, a belvízelvezető árkok rendbetételén 4, és a földes  utak karbantartásán ugyancsak 4 személy serénykedik. Bár nagyszerű lehetőség a közfoglalkoztatás a településeknek, az egyetlen szépséghibája a bérek összege. Brunner Dezső polgármester úgy fogalmazott, a fizetést a volt minimálbér szintjére illene emelni, 47 ezer forintból ugyanis igencsak nehéz megélni.

Bár az idegenforgalomnak köszönhetően szert tesz némi bevételre az önkormányzat, az anyagi lehetőségeik korlátozottak. Csak olyan pályázatokban gondolkodhatnak, melyekhez csekély önerő szükséges. Az idei év egyik legörömtelibb eseménye, hogy uniós forrásnak köszönhetően, 229 millió forintból elkészült a Fő utca felújítása, aszfaltozása. Az árkok új betonlapokat kaptak, új bejárók és hidak készültek az egész községben, valamint új buszöblök és felszálló szigetek születtek.

varong3timeaA faluban nincs óvoda, sem iskola, a gyerekek Szakcsra járnak. Az önkormányzat fizeti azonban az utazásukat, sőt a tankönyveket és az ebédet is biztosítja a számukra. A Bursa Hungarica ösztöndíjban pedig a nagyobbak részesülnek. A községben szociális gondozás és jelzőrendszeres segítségnyújtás is működik az idősek részére. Várongon kommunális és iparűzési adót kell fizetni. Eddig az önkormányzat fizette a szemétszállítást, idén azonban már nem tudták kigazdálkodni, így az évi közel 20 ezer forintos költség a lakosságot terheli.

Az önkormányzatnak sok terve van a jövőre nézve, de csak kis lépésekben tudnak haladni, mert kevés az önerő. Ennek ellenére hosszútávú fejlesztési elképzelések is vannak. Fontos lenne például leaszfaltozni néhány utcát, korszerűsíteni a közvilágítást. Az elképzelések között szerepel egy erdei iskola kialakítása a régi iskola épületéből, Pajtaszínház építése a játszótéren, horgásztó kialakítása 2 hektáron. Tervben van egy kemence és grillsütő építése is a panziónál, valamint annak bővítése, rönk- illetve faházak építése. Szükség lenne térfigyelő rendszer kiépítésére, és a középületek alternatív fűtésének megoldására is - például napelemekkel.

Forrás: www.teol.hu


Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek