Nyitott Műhely Galériák: kézműves értékek őrzése Nógrádban

04 szept. 2012 Vaskor István

nyitott1A varsányi székhelyű Nógrád Megyei Kézműves Műhely Egyesület sikeres LEADER-pályázata eredményeként valósítja meg Nyitott Műhely Galériák projektjét.
A Nógrád megyében újdonságnak számító, az Ipoly-menti régiót átölelő és annak kézművességét népszerűsítő rendezvénysorozatról – mely stílszerűen Varsányban kezdődik – Pintér Lászlót, a Nógrád Megyei Kézműves Műhely Egyesület elnökét kérdeztük.

- Varsány ma már nem csupán arról ismert, hogy folyamatosan fejlődik és csinosodik a település, hanem arról is, hogy a hagyomány- és értékőrzés, a kézművesség Nógrád megyei központjává válik egyúttal.
- Tény, hogy jelenleg a helyi Kézművesporta a székhelye a Falusi Vendéglátók Nógrád Megyei Egyesületének, a Nógrád Turizmusáért Egyesületnek és a Nógrád Megyei Kézműves Műhely Egyesületnek. E három szervezet fontos alkotóeleme a civil szférának, ráadásul egységesen a hagyományőrzés, a megye értékeinek ápolása mentén működünk. Úgy is fogalmazhatok, jó árukapcsolás e három egyesület együttese Varsányban.

nyitottmhely- A Nyitott Műhely Galériák projekt megvalósítása a kézműves műhelyhez fűződik. Milyen célokat fogalmaztak meg programjuk megvalósítása kapcsán?
- Egyesületünk deklarált célja, hogy szűkebb és tágabb környezetünkben is közelebb hozza egymáshoz a kézműves mestereket, és bemutatkozási, kiállítási lehetőséget biztosítson számukra. Ezekre alapozva a megyénkbe látogató turisták megismerkedhetnek a palóc hagyományokkal, az ősi mesterségek mai követőivel, s vihetik jó hírünket szerte az országban, vagy határainkon túlra is. Ennek a szellemiségnek a jegyében valósul meg Nyitott Műhely Galériák projektünk is.

- Az sokak számára ismert, hogy a program e hét szombatján, szeptember 8-án Varsányban kezdődik és október 21-én Hollókőn zárul, miközben az Ipoly-mentén több településen is „megfordul a road-show”. Kezdjük a nyitó hét vége programjaival: mire számíthatnak az érdeklődők?
- A varsányi nyitónapon, a Kézművesportán a Nógrád Megyei Kézműves Műhely Egyesület mesterei mutatkoznak be, akik az érdeklődőket bevonják a munkafolyamatokba is.  Napközben lehetőség nyílik a palóc gasztronómia remekeinek kóstolására, s hagyományőrzők fellépése is fokozza majd a nap hangulatát.  Vasárnap, szeptember 9-én, a program második rendezvényére Nógrádsipeken kerül sor, ahol Kanyó Balázs fafaragó mester műhelyének megnyitására kerül sor.

nyitott2- A változatosnak ígérkező nyitó rendezvények után indul a program „vándorútra”. Hol és mikor találkozhatnak az érdeklődők a kézműves mesterekkel és a kézműves remekekkel?
- Szeptember 15-én Terényben, a Mézes Napon a balassagyarmati kistérség kézművesei mutatkoznak be, majd szeptember 22-én Szécsényben az ötven éve működő Palóc Népműveszeti és Háziipari Szövetkezet lesz a házigazda híres palóc szőtteseivel. Október folyamán három rendezvénnyel zárul projektünk. Október 6-án Nógrádkövesden a textiltervező Káli Betty műhelyében ismerkedhetnek az érdeklődők az írásos hímzés kulisszatitkaival, október 13-án pedig Drégelypalánkon pedig a nyugat-nógrádi kézműves mesterek munkáival ismerkedhetünk meg a Sugárkankalin Turisztikai Egyesület szervezésében. A projekt utolsó rendezvényére október 21-én Hollókőn kerül sor. Itt a sokoldalúságáról ismert Kiss Tündével és kézműves remekeivel találkozhatunk. A nap folyamán több kézműves mester tart bemutatót és kézműves vásárra is sor kerül. Fontos elmondani, hogy a rendezvények minden helyszínen délelőtt 11 órakor kezdődnek.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek