HÍR-es lett Knyihárék csabai kolbásza

01 szept. 2012 Administrator

knyiharkolbasz2Egyre többen élnek országszerte őstermelőként, családi gazdaság formájában, és egyre több termelőt ismernek el a különböző hazai megmérettetéseken. 

Immáron prémiumterméknek számítanak a Békéscsabán előállított házikolbászok, mert csak minőségi alapanyagot, húst, szalonnát, pirospaprikát használnak készítőik, gondosan füstölik, tárolják a portékát.

A napokban a családi gazdaságban előállított békéscsabai, Knyihár-féle vékony- és vastag házikolbász egyaránt megkapta a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegyet, termékeiken ezentúl használhatják ezt a logót.

– A pályázatot a lányom, Ágnes készítette, mintegy másfél hónapja magát a portékát is le kellett tenni a 15 tagú zsűri asztalára – magyarázta Knyihár Mihály, a családi gazdaság vezetője. – Már másnap telefonáltak, hogy a terméket árusíthatjuk a Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt, a termékmustrán. Azóta visszatérő vásárlóink közül volt, aki megemlítette, olyan ez a kolbász, mint a drog, függőséget okoz vagy hogy én azt állítottam, sokáig eláll, holott két nap alatt elfogyott.

knyiharkolbasz1Knyihár Mihály kiemelte, Békéscsabán mindenki tud jó kolbászt készíteni, így ha más pályázik, valószínűleg ő is megkapja a HÍR-védjegyet. A lényeg a jó alapanyag, a Csabán hizlalt sertés. Kolbásznak a két mázsa feletti, legalább 15–16 hónapos koca a legjobb.

A megfelelő takarmányozás hatására a zsírszövetek másként vannak jelen a húsban, puha a hús és a szalonna is. Emellett egy 5–6 hónapos hízóból előállított kolbász három hónap múlva akár a súlyának a felét is elveszíti a sok víz miatt, és így a fűszer is töményebben érződik.
Csak a négy alapfűszert, só, pirospaprika, kömény és fokhagyma használják, nagyon fontos, hogy a fűszerpaprika is kiváló minőségű legyen. Természetes sertésbélbe, vékonyba és kuláréba töltik a kolbászt, a műbelet kerülik, a kamrában ventillátor és klíma is szolgálja a levegőztetést, a megfelelő hőmérsékletet.

– A takarmány, ezáltal a sertés, a bél és a paprika árának emelkedése miatt minden bizonnyal nem tudjuk tartani a száraz vastagkolbásznál 3000–3500 forintos kilónkénti árat, amit három év óta nem emeltünk – hangsúlyozta Knyihár Mihály. – Ugyanakkor inkább az áron emelünk, mint a minőségen rontunk.

Forrás: beol.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek