A középkori Balaton szőlőtermesztését prezentálják Sümegen

25 aug. 2012 Administrator

sumegiborIdén első alkalommal, kizárólag „kézműves technikával” palackoznak bort a sümegi vároldalba telepített – egyhektáros - történelmi szőlőültetvényről. 

A XV. századi szőlőfajtákkal beültetett ültetvény telepítése 2007-ben kezdődött. Tavaly jelképes mennyiségű szőlő termett a területen, idén már több mint 500 kilónyi termésre számítanak. A sümegi vár oldala méltó helye a szőlőültetvénynek, ahol megtalálható a 800 tőkéből álló, több száz éves szőlőfajtákból összeválogatott fajtagyűjtemény. Itt olyan, ma már csak génbankban található fajtákat telepítettek újra, mint a fehér góhér, bajor, sárfehér, vagy a kék szőlők közül a vadfekete és a piros bakator.

A cél a középkori Balaton szőlőtermesztésének reprezentálása volt. A ferences rendi kolostor kertje és a püspöki palota ölelésében lévő műemlékkörnyezetben található területen a szőlőtelepítéshez a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hozzájárulása is kellett.

A Palota Pincészetben bemutatták a Ramassetter-palackot, amelyet először 150 éve készített a sümegi borászat meghatározó alakja, Ramassetter Vince a palackozóüzemében. A kora egyik legnagyobb borkereskedőjének területei voltak Somlón, Badacsonyban és Sümegen, ahol a családi szőlőbirtokon gyakran megfordult Deák Ferenc is. Mintegy ezer hektáron gazdálkodott, nemcsak saját termését vitte piacra, hanem fel is vásárolt.

A Ramassetter-palack közel kétéves előkészítő munkát követően készült el, a fél liter űrtartalmú, borostyán színű butéliából eddig 150 darabot gyártottak. Az egyedileg, kézzel készített üvegműves remeket egyenként töltik meg a kézműves borászat boraival, és még a dugózása is egyedi: viaszolással zárják le.

A több mint 500 éves műemléképületben 1998-óta működő Palota Pincészet idén bekerült Magyarország 10 legszebb szőlőbirtoka közé – tudósított az MTI.

Fotó: jakabnapok.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek