Ősi indiánok öröksége, avagy így gyógyít a természet

07 szept. 2015 Tartalomszerkesztő

A gyógynövény- készítmények hatásait ma már ismét sokan elismerik, alkalmazzák és tovább ajánlják.

Köztudott, hogy a legtöbb gyógynövényt az Észak- Amerikában élő ősi indián férfiak fedezték fel. Tudományos tény, hogy ezeket legtöbbször állatokon alkalmazták először. A feljegyzések szerint leggyakrabban az állatok takarmányába és vizükbe rakták, de sok feljegyzés készült olyan megfigyelésekről, amikor egy beteg állat gyógynövényt fogyasztott.
Klasszikus indián gyógyfüvek, mint például az Echinacea-t ,más néven bíbor kasvirágot,mint antibiotikumot, a fűzfa kérgét,mint fájdalomcsillapítót és a mostanában nagyon felkapott aloe-t,mint helyi érzéstelenítőt és bőrbetegségek kezelésére szolgáló készítményt,megfelelő elkészítéssel pedig belsőleges oldatként is alkalmazzák.
Ezeket a gyógyszereket többnyire belsőleg alkalmazták, teaként, hozzákeverve ételekhez vagy közvetlen fogyasztásra. Akadt azonban olyan gyógynövény melyből borogatást készítettek, sebeket fertőtlenítettek vele. Ez utóbbit ma már nem javasolják, mert a vadon szedett gyógynövényeknél magas a fertőződés kockázata.
Vannak olyan gyógynövények, melyek felhasználásához magas szakértelem és bőséges tapasztalat szükséges. Ilyen például a fagyöngy, mely önmagában mérgező, megfelelő elkészítésben viszont kiváló gyógyászati eszköz.

 

Íme, néhány ősi gyógynövény, melyet bátran kipróbálhattok otthon is:
1.    Lucerna: Segíti az emésztést és javítja a vér alvadásának zavarait, kiváló köszvény kezelésére, vese- és húgyhólyag tisztításra, alkalmas a csontok szilárdságának megőrzésére. Teaként fogyasztható.
2.    Aloe kaktusz: a levelekből kipréselt sűrű, nyákos nedvet közvetlenül égési sérülésekre, sebekre, rovarcsípésekre lehet kenni.
3.    Virágpor: ételbe keverve plusz energiát kapunk, erősíti az immunrendszert és támogatja az emésztést. Érdekesség! Ha valaki allergiás a méhcsípésre, akkor nagyvalószínűséggel a virágporra is az.
4.    Méhviasz: égésre, csípésre (méhcsípésre is). Kizárólag külső alkalmazásra!
5.    Fekete szeder: zúzott gyökerét, levelét és kérgét teaként fogyasztva hasmenés ellen és gyulladáscsökkentőként alkalmazható, serkenti az anyagcserét, továbbá öblögetőként is kiváló fekélyre, torokgyulladásra vagy éppen fogíny gyulladásra.
6.    Hajdina: leves és kása készíthető belőle. Remek a magas vérnyomásra, segíti a véralvadást és enyhíti a hasmenést.

 

7.    Kamilla: béltisztító, gyulladáscsökkentő. Kiváló hányingerre, refluxra, gyomorfekélyre. Megfázáskor nagyszerű légút tisztító, gyulladáscsökkentő hatása inhalációval is kifejti hatását a duzzadt nyálkahártyákon. Levelét és virágát egyaránt lehet alkalmazni külső-belső használatra.

8.    Echinacea: másnéven bíbor kasvirág. Erősíti az immunrendszert, segít a láz és fertőzés elleni küzdelemben. Fertőtlenítőként alkalmazható megfázás, köhögés és influenza során.
9.    Édeskömény: alkalmazható teaként, de önmagában szétrágva is fogyasztható. Enyhíti a köhögést, torokfájást, a hasmenést, támogatja az emésztést. Borogatásként és fejfájásra is remek csodaszer.
10.    Gyömbér gyökér: hazánk boltjaiban frissen és őrölt zacskózott állapotban is megtalálható, ez a remek gyógynövény, melynek enyhén csípős íze van. Alkalmazható megfázásra, influenzára, hörghurutra, köhögésre tea formájában. Míg ízületi gyulladásra, izomfájdalomra, keringés serkentésre javallott a borogatás és/vagy balzsam használata.

11.    Csipkebogyó: ez a piros-narancs színű bogyó a vadrózsa termése. Óriási a C-vitamin tartalma, mely miatt rendkívül jó megfázás és influenza megelőzésére. Ezen kívül bélnyugtató- és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Készíthető belőle tea, sütemény vagy akár ízletes lekvár.

 

12.    Rozmaring: fenyők családjába tartozó, örökzöld növény, mely a háztartások egyik legkedveltebb fűszernövénye, s nem mellesleg fantasztikus gyógynövény is. Tea formájában vérkeringés javító, izomfájdalom csökkentő és általános anyagcsere tisztító. Friss kutatások szerint pedig kiváló memória serkentő. Részletesen itt olvashattok róla.
13.    Zsálya: mint sok más növény ez is kiváltképpen alkalmas a megfázás és influenza enyhítésére, továbbá szuper rovarriasztó.
14.    Fodormenta: szintén alkalmazható köhögésre, megfázásra, azonban a menta ereje segít a légzési nehézségekben is. Kevés hörgőtágító hatása van, illetve izomlazító. Refluxosoknak semmilyen menta féle alkalmazása nem javasolt. Enyhíti a hasmenést és javítja a vérkeringést.
15.    Macskagyökér: jellegzetes, erős illatú és ízű gyógynövény. Izomfájdalom csökkentő és enyhe nyugtató hatással bír. Menstruációt megelőző, úgynevezett PMS tünetek enyhítésére tökéletes, illetve a nehéz napok alatt is segít, mivel némi görcsoldó hatása is van. Emelett migrénes fejfájásra is javasolják.

Mielőtt bármelyik gyógynövényt alkalmaznátok, kérjétek ki kezelőorvosotok, gyógyszerészetek, vagy természetgyógyászotok véleményét, kérjetek szakembertől segítséget. A nem megfelelő felhasználás ronthat az állapotodon. A gyógynövények nem megfelelő elkészítése rosszulléthez vezethet. Várandósság alatt, mindenféleképpen kezelőorvossal konzultáljatok!
Forrás

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek